Powraca strach przed ograniczeniem skupu aktywów w USA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.finanse.02.250x167Kolejny dzień słabości amerykańskiego rynku akcji przekonuje inwestorów na świecie, że powracający strach przed ograniczeniem we wrześniu skupu aktywów przez Rezerwę Federalną nie ma chwilowego charakteru, a może zdominować wydarzenia na rynkach finansowych w perspektywie najbliższych tygodni.

Pierwszą odsłonę wyprzedaży związanej z ostrzeżeniem przed ograniczeniem skupu aktywów w USA mieliśmy w II połowie czerwca. Przybrała gwałtowny charakter, ale inwestorzy szybko opanowali nerwy. Globalny rynek akcji w ostatnich dniach czerwca zaczął odrabiać straty i w minionym tygodniu dotarł pod tegoroczny szczyt, a polska giełda w tym czasie zachowywała się jeszcze lepiej niż wiele zagranicznych parkietów i dotarła do poziomów sprzed dwóch lat.

Teraz mamy ponowny zwrot koniunktury. Globalny rynek akcji wyraźnie odbił się od tegorocznej górki i generuje nie tylko krótkoterminowe, ale i średniookresowe sygnały sprzedaży. Sytuacja ponownie zaczyna wyglądać niekorzystnie z punktu widzenia posiadaczy akcji. W przypadku polskiej giełdy kluczowym poziomem są okolice 48,6 tys. pkt, na którym można upatrywać górnej granicy rocznego trendu bocznego, z którego WIG wybił się 8 sierpnia. Powrót poniżej tego poziomu ostatecznie przekreślałby szanse na ukształtowanie trwałej fali zwyżkowej i zapowiadał osłabienie notowań w perspektywie kolejnych tygodni, a może nawet miesięcy.

Doniesienia o stanie polskiej gospodarki w lipcu, jak poniedziałkowe informacje o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, czy dzisiejsza produkcja przemysłowa w takiej sytuacji pozostają w tle. Płace zwiększyły się o 3,5%, zatrudnienie spadło o 0,7%, produkcja przemysłowa ma się podnieść o 5,1%.

Rynki nieruchomości

Kolejny miesiąc utrzymywało się spowolnienie w irlandzkim budownictwie. Wskaźnik PMI dla tego sektora utrzymał się w lipcu poniżej 50 pkt, ale w porównaniu z wcześniejszym miesiącem odnotował znaczny progres. Wyniósł 47,5 pkt. Poprawa była widoczna we wszystkich segmentach rynku. Najlepiej radziło sobie budownictwo mieszkaniowe, w przypadku którego nastąpiła zwyżka do 50,7 pkt z 46,4 pkt w czerwcu. W segmencie komercyjnym mieliśmy zwyżkę z 44,3 pkt do 48,1 pkt, a w infrastrukturalnym z 30,6 pkt do 38,1 pkt. Dobrą wiadomością w perspektywie kolejnych miesięcy jest przełamanie spadkowej tendencji przez nowe zamówienia. To daje nadzieję, że w kolejnych miesiącach koniunktura będzie się stopniowo wzmacniać. Wzrost nowych zamówień nastąpił pierwszy raz od 19 miesięcy. Skala zwyżki była jedną z najwyższych w ostatnich 6 latach. Przedsiębiorcy budowlani w lipcu byli jednak mniej optymistyczni w postrzeganiu przyszłej koniunktury. Spodziewa się tego 43% badanych.

Home Broker Daily, nr 896 – pobierz.
130821.hb.broker.896.01

Zespół analiz
Home Broker