Zdrowie musi kosztować
Wydajemy na ochronę zdrowia o 2% PKB mniej niż Hiszpanie, Włosi, czy Brytyjczycy - wynika z danych opublikowanych przez brytyjski dziennik The Guardian. Francuzi i Niemcy przeznaczają na zdrowie aż o 4% PKB więcej niż Polacy.
– Wysoki standard służby zdrowia musi kosztować – uważa Jakub Czarzasty, prezes spółki Ratalnie.com. – Nawet o wiele zamożniejsze społeczeństwa, inwestują w ochronę zdrowia proporcjonalnie większe środki niż ma to miejsce w Polsce. Tę przepaść musimy jakoś zasypywać. M.in. finansowaniem ratalnym.
Dystans do standardów zachodnioeuropejskich najlepiej widoczny jest gdy porównamy wydatki rządowe w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca. W zestawieniu 10 europejskich państw o największej liczbie ludności, Polska zajmuje pod względem wydatków zdrowotnych na głowę obywatela szóste miejsce. Ale piąta w zestawieniu Hiszpania, wydaje per capita ponad dwa razy więcej. Niemcy i Francja – trzy razy więcej na każdego pacjenta. Różnice nominalne mogą być jeszcze drastyczniejsze – w opublikowanej przez Guardiana bazie danych za 2010 rok uwzględniono bowiem parytet siły nabywczej (dolar międzynarodowy PPP).
– Rosnąca część wydatków zdrowotnych finansowana jest ze środków prywatnych – mówi Czarzasty. – W Polsce około 1/3 wszystkich kosztów leczenia pokrywają pacjenci. Z pomocą przychodzą rozwiązania takie jak MediRaty – czyli możliwość rozłożenia na preferencyjne raty rachunku za odpłatnie wykonany zabieg medyczny. Nadal nie ma jednak jeszcze mechanizmów ułatwiających np. tanie kredytowanie zakupu lekarstw.
Źródła: Ratalnie.com, The Guardian