Przestaje przybywać nowych mieszkań

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.16.250xJuż drugi miesiąc z rzędu wszystkie dane o aktywności deweloperów na rynku mieszkaniowym spadają. Nie tylko rozpoczynają oni mniej inwestycji, ale też kończą coraz mniej budów - pokazują dane GUS.

Kwiecień jest już 11 miesiącem regresu w sferze rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji i drugim spadkowym miesiącem pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Choć dziś można takie działanie usprawiedliwić faktem, że na rynku wciąż mamy do czynienia z za dużą podażą lokali deweloperskich, to w perspektywie kilkunastu miesięcy przełoży się to na atrakcyjność oferty firm budujących mieszkania.

130521.wyniki.dzialalnosci.dewelopera.01.502x362

Efekt ustawy

Póki co dane GUS za kwiecień pokazują po raz kolejny spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów projektów. Tym razem regres wyniósł aż 53,5% względem analogicznego okresu przed rokiem. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem w tym miesiącu budowę 4,5 tys. mieszkań. Negatywne odczyty w tym zakresie notowane są już od czerwca zeszłego roku, ale tak duża kwietniowa dynamika spadku jest w dużej mierze efektem bazy. Należy pamiętać, że dokładnie rok temu wielu deweloperów chciało uciec przed jedną z konsekwencji tzw. „ustawy deweloperskiej” (stosowaniem rachunków powierniczych) i rozpoczynali sprzedaż oraz budowę inwestycji przed końcem kwietnia 2012 r. Spowodowało to kumulację oddawania do użytkowania w kwietniu ubiegłego roku.

Podobny mechanizm działa w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W kwietniu było ich o 51,2% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W czwartym miesiącu 2013 roku wydano pozwolenia na budowę 4,7 tysięcy mieszkań.

130521.wyniki.budownictwa.01.495x358

Po raz drugi gorsze odczyty widoczne są także w kwestii liczby mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytkowania. O ile nie zmienią tego obrazu kolejne dane, to można liczyć się z końcem trendu trwającego od półtora roku. W kwietniu br. firmy budujące mieszkania oddały ich do użytkowania 3,3 tys. sztuk. To o 30,3% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Należy pamiętać, że dane te są efektem decyzji podejmowanych przez deweloperów dwa lata temu. Tyle bowiem trwa w Polsce przeciętny okres od rozpoczęcia inwestycji do oddania jej do użytkowania. W efekcie obserwowane od października 2011 roku lepsze dane o liczbie mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytkowania były efektem wzrostu liczby rozpoczynanych inwestycji w roku 2009 i 2010.

130521.wyniki.budownictwa.02.492x362

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS dane o budownictwie mieszkaniowym rozbija na 4 kategorie inwestorów:

  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w kwietniu można ocenić umiarkowanie negatywnie jedynie w zakresie oddawania nieruchomości do użytkowania. W czwartym miesiącu bieżącego roku oddano do użytkowania 10,4 tys. mieszkań, czyli o 6,2% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

130521.wyniki.budownictwa.03.492x335

Gorzej ocenić można dokonania w zakresie rozpoczynanych inwestycji i liczby otrzymanych pozwoleń. W kwietniu wszyscy gracze na tym rynku rozpoczęli budowę 13,8 tys. mieszkań. Był to wynik o 32,4% gorszy niż przed rokiem. I tym razem wyników całego rynku nie polepszała już większa skłonność do rozpoczynania inwestycji wśród osób fizycznych niż deweloperów. Ponadto wszyscy inwestorzy otrzymali w kwietniu pozwolenia na budowę 12,7 tys. mieszkań, czyli o 34% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker