OZE: nowy prezes Taurona zapowiada przyspieszenie tzw. zielonego zwrotu

OZE: nowy prezes Taurona zapowiada przyspieszenie tzw. zielonego zwrotu
Źródło: Twitter @TauronPE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tauron chce przyspieszyć tzw. zielony zwrot, czyli transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii ‒ zapowiedział nowy prezes spółki Wojciech Ignacok, kierujący firmą od połowy lipca. Zapowiedział też przegląd pod tym kątem projektów, w które obecnie zaangażowany jest Tauron ‒ informuje PAP.

#WojciechIgnacok: Mamy już wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania #Inwestycje #OZE #ZielonyZwrotTaurona @TauronPE @Grupa_PFR

„Będziemy stawiali na odnawialne źródła energii. Podążamy w kierunku zielonej energii, to jest przyszłość (…). Musimy dokonać zmiany w całym polskim sektorze energetycznym” ‒ mówił prezes Wojciech Ignacok w rozmowie na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Zapowiedział przegląd projektów, w które zaangażowany jest Tauron ‒ po to, by ‒ jak wyjaśniał ‒ jak największy strumień finansowy popłynął na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii.

Współpraca finansowa z PFR

Prezes Taurona ocenił, że kluczowym aspektem będzie zapewnienie odpowiednich warunków finansowania potencjalnych inwestycji.

„Mamy już wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania” ‒ przypomniał Wojciech Ignacok.

Czytaj także: Wojciech Ignacok nowym prezesem Tauronu

Zgodnie z zawartym w tym roku porozumieniem między Tauronem a PFR, kolejne inwestycje Grupy w odnawialne źródła energii będą mogły uzyskać finansowanie w kwocie co najmniej 50 mln zł na każde takie przedsięwzięcie.

Nowy miks do 2030 roku

Ogłoszony przed rokiem tzw. zielony zwrot Taurona, którego źródła wytwórcze oparte są dziś głównie na węglu kamiennym, zakłada zwiększenie do blisko dwóch trzecich udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do 2030 roku.

Tylko do 2025 r. zaplanowane zostały inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Czytaj także: Porozumienie Taurona z bankami: inwestycje w OZE neutralne dla wskaźnika długu

Odnosząc się do informacji o rozważanej przez rząd fuzji spółek energetycznych (mowa o potencjalnym połączeniu PGE, Taurona i Enei oraz przekazaniu elektrowni węglowych do specjalnej agencji – PAP), Wojciech Ignacok ocenił, że w wielu państwach Unii Europejskiej procesy konsolidacyjne już zaszły.

„W tej chwili mamy w przestrzeni publicznej bardzo dużo informacji na temat strukturalnych zmian w naszym sektorze energetycznym. Poczekajmy na przedstawienie konkretnych planów dla energetyki” – powiedział prezes Taurona.

Czytaj także: Umowy klientów w sieci blockchain? Billon testuje z TAURONEM nowy projekt

Źródło: PAP BIZNES