Temat numeru: Jak Bank Pekao S.A. wspiera rozwój samorządów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

eds.2011.12.k4.foto.024.a.250xOgólnopolski cykl konferencji "Europejskiego Doradcy Samorządowego" był jesienią 2011 r. jedną z największych, jeśli nie największą imprezą w kraju, skupiającą środowiska samorządowe. Przedstawiciele bankowości korporacyjnej Pekao przez dwa miesiące uczestniczyli w spotkaniach z jednostkami samorządu terytorialnego, dzieląc się know-how i zacieśniając relacje z klientami.

 

Organizatorom cyklu 16 konferencji, odbywających się pod hasłem „Wiedzieć, znaczy zarabiać”, udało się zbudować skuteczną platformę porozumienia ze środowiskami samorządowymi. Duża w tym zasługa prelegentów i uczestników spotkań z Banku Pekao S.A. – specjalistów reprezentujących poszczególne makroregiony, regionalne centra korporacyjne, Departament Bankowości Transakcyjnej oraz Departament Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego.

Tak liczny i aktywny udział przedstawicieli naszej instytucji w konferencjach to przejaw dążenia Banku Pekao S.A. do budowania prawdziwie partnerskich relacji z JST, w których obie strony czerpią korzyści ze wzajemnej współpracy. Oprócz usług stricte finansowo-bankowych, angażujemy się w inicjatywy o charakterze edukacyjnym i integrującym to środowisko, ponieważ dostrzegamy jego specyficzne potrzeby i ogromny potencjał. Jako lider rynkowy w dziedzinie obsługi podmiotów sektora finansów publicznych dysponujemy dużą wiedzą i praktycznym doświadczeniem, przydatnym dla uczestników konferencji. Wierzymy, że warto dzielić się know-how zdobytym we współpracy z jednostkami municypalnymi różnych szczebli w całej Polsce, ponieważ przekłada się to na rozwój całej sfery samorządowej i pozwala zaprezentować samorządowcom te zalety współpracy z bankiem, których wcześniej mogli być nieświadomi.

Takie spotkania są dla nas również źródłem inspiracji i motywacji do dalszego rozwoju kompleksowej oferty bankowej dla samorządów, w ramach której zapewniamy finansowanie budżetu oraz strukturyzację i finansowanie samorządowych projektów infrastrukturalnych, a dopełnieniem naszego modelu współpracy jest bieżąca obsługa. Bank Pekao S.A. jest przy tym partnerem nie tylko dla największych polskich metropolii, ale również dla mniejszych JST. Kompleksowa oferta odpowiednio dobranych instrumentów finansowych oraz produktów bankowości transakcyjnej może być elastycznie dostosowana do potrzeb różnych jednostek municypalnych.

– Wszechstronna współpraca z samorządami, jaką prowadzimy między innymi w obszarze finansowania transportu miejskiego, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, utylizacji odpadów, obiektów sportowych, służby zdrowia czy regionalnych portów lotniczych jest źródłem podwójnej satysfakcji: biznesowej – z dobrze wykonanej obsługi bankowej i sukcesu finansowanej inwestycji oraz społecznej – wynikającej z poprawy warunków życia lokalnych społeczności – mówi Rafał Petsch, dyrektor zarządzający Departamentem Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego Banku Pekao S.A.

Podczas tegorocznych konferencji EDS przedstawiciele Banku Pekao S.A. nie tylko prezentowali produkty i rozwiązania dla JST, lecz przede wszystkim koncentrowali się na budowaniu relacji z JST opartych na wzajemnym zaufaniu, przy uwzględnieniu potrzeb i oczekiwań partnera, wynikających zarówno ze specyfiki lokalnej, jak i z uwarunkowań makroekonomicznych i regulacji prawnych.

– Po pierwsze dialog, po drugie dialog i po trzecie dialog – taką formę współpracy z Bankiem Pekao S.A. proponuje samorządom Paweł Pęczak, dyrektor zarządzający Makroregionem Północno-Zachodnim Bankowości Korporacyjnej. I dodaje: – Rekomendujemy rozmowy nad strukturą finansowania przedsięwzięcia na jak najwcześniejszym etapie projektu. Wówczas JST zachowuje odpowiednią elastyczność w doborze struktury finansowania.

Obok kwestii dotyczących absorpcji środków unijnych oraz finansowania inwestycji związanych z UEFA Euro 2012TM dużym zainteresowaniem JST cieszył się temat obniżenia kosztów obsługi i zwiększenia efektywności funkcjonowania administracji samorządowej. Doradcy zajmujący się sektorem publicznym wraz ze specjalistami bankowości transakcyjnej Pekao rozmawiali z przedstawicielami samorządów o optymalnych i indywidualnych rozwiązaniach dla ich jednostek.

Standardem staje się dziś korzystanie przez samorządy z zaawansowanych systemów bankowości elektronicznej, takich jak PekaoBIZNES24, który gwarantuje wysoki poziom zabezpieczeń i bieżący monitoring rachunków bankowych. Samorządy często korzystają też z identyfikacji płatności przychodzących przy zastosowaniu rachunków wirtualnych. Usługi bankowości transakcyjnej służą również optymalizacji obrotu gotówkowego, dając możliwość przeniesienia obsługi gotówkowej z własnych kas do rozległej sieci placówek banku. Bank Pekao S.A. efektywnie rozwija gamę produktów i usług dla sektora publicznego oraz skutecznie poszukuje nowych narzędzi wspomagających zarządzanie finansami samorządów – podsumowuje Tomasz Powroziewicz z Biura Sprzedaży Bankowości Transakcyjnej w Banku Pekao S.A.

Zmiany w zakresie regulacji dotyczących budżetów JST sprawiają, że kluczowe znaczenie ma dziś dostęp do nowatorskich form finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. Podczas spotkania podsumowującego tegoroczny cykl konferencji, uczestniczący w panelu ekspertów Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. nadzorujący bankowość korporacyjną i inwestycyjną mówił o specyficznych uwarunkowaniach związanych z finansowaniem inwestycji realizowanych przez JST, o konieczności i możliwości wydłużenia okresów finansowania oraz o zastosowaniu innych niż kredyty instrumentów takich, jak: programy emisji obligacji, forfaiting czy finansowanie w formie leasingu.

Tegoroczny program konferencji EDS z cyklu „Wiedzieć, znaczy zarabiać” był bardzo bogaty. Obejmował nie tylko zagadnienia związane z finansami i bankowością dla samorządów, ale również wiele spraw z takich dziedzin, jak szkolenia dla project managerów, ubezpieczenia majątkowe czy nowoczesne rozwiązania informatyczne. Tak zróżnicowana tematyka dotycząca wielu obszarów funkcjonowania jednostki municypalnej sprawia, że spotkania są ciekawe zarówno dla skarbników JST, jak i sekretarzy odpowiedzialnych za sprawne działanie urzędu. Tym bardziej zachęcamy Państwa do współpracy oraz udziału w kolejnych konferencjach z tego cyklu.