Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w dół, tylko w kwietniu stracił tyle, ile przez całą światową recesję lat 2007-2008

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w dół, tylko w kwietniu stracił tyle, ile przez całą światową recesję lat 2007-2008
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w kwietniu spadł w Polsce o 19,4 pkt. mdm do 141,4 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
#BIEC: tylko w ciągu jednego miesiąca #WWK stracił tyle, ile w całym - ponad półtorarocznym okresie światowej recesji z lat 2007-2008 #koronawirus #COVID19 #KoniunkturaGospodarcza

BIEC podaje, że tylko w ciągu jednego miesiąca wskaźnik stracił tyle, ile w całym – ponad półtorarocznym okresie światowej recesji z lat 2007-2008.

Czytaj także: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w marcu w dół. Silne sygnały o nadchodzącym spowolnieniu i to jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa >>>

„Największy wpływ na spadek wskaźnika miało przede wszystkim raptowne załamanie się tempa napływu nowych zamówień do polskich producentów. Dotknęło to niemal wszystkie branże, za wyjątkiem przemysłu farmaceutycznego, gdzie w kwietniu zamówień napłynęło znacznie więcej niż w poprzednich miesiącach a nawet latach. Relatywnie mniejsze spadki zamówień dotknęły również producentów żywności” – napisano w komentarzu do danych.

Firmy odczuły znaczne pogorszenie stanu finansów

Autorzy raportu piszą, że przedsiębiorstwa odczuły znaczne pogorszenie stanu swych finansów. Załamaniu uległy również wskaźniki odnoszące się do ocen ogólnej sytuacji w firmach.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

„Jednak w przypadku tych wskaźników spadki były nieco łagodniejsze, co pozwala przypuszczać iż wiele przedsiębiorstw ma finansową poduszkę bezpieczeństwa na trudne czasy, a co więcej menadżerowie badanych firm wykazują znaczne pokłady nadziei i optymizmu” – napisano.

Źródło: PAP BIZNES