Koronawirus: EBI ustanawia fundusz gwarancyjny o wartości 25 mld euro w związku z pandemią COVID-19

Koronawirus: EBI ustanawia fundusz gwarancyjny o wartości 25 mld euro w związku z pandemią COVID-19
Fot. stock.adobe.com/bluedesign
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny poinformował o ustanawianiu funduszu gwarancyjnego o wartości 25 mld euro w odpowiedzi na kryzys związany z COVID-19. Ma to umożliwić EBI zwiększenie wsparcia dla przedsiębiorstw w 27 państwach UE nawet o dodatkowe 200 mld euro.
Ma to umożliwić #EBI zwiększenie wsparcia dla przedsiębiorstw w 27 państwach #UE nawet o dodatkowe 200 mld euro #koronawirus #COVID19

Decyzję zatwierdziła Rada Dyrektorów EBI, która składa się z jednego przedstawiciela z każdego państwa członkowskiego oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej.

EBI ma odegrać kluczową rolę w walce z konsekwencjami gospodarczymi pandemii COVID-19. Fundusz umożliwi Bankowi zwiększenie wsparcia dla europejskich przedsiębiorstw o dodatkowe 200 mld euro, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich firm.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

„Europa potrzebuje ambitnej ogólnoeuropejskiej reakcji na pandemię. Ten fundusz gwarancyjny pozwoli Grupie EBI odegrać silną rolę w pakiecie środków uzgodnionych przez eurogrupę. Ministrowie finansów UE poprosili nas o niezwłoczne działanie i właśnie to robimy” – powiedział prezes EBI Werner Hoyer.

Tarcza ochronna dla europejskich firm

Fundusz gwarancyjny będzie stanowił tarczę ochronną dla europejskich firm, borykających się z niedoborami płynności. Został ustanowiony przy pomocy wkładów państw członkowskich i jest otwarty na udział innych instytucji UE.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Opierając się na istniejących programach gwarancyjnych EBI, fundusze można będzie wykorzystać w bardzo krótkim czasie. Program ma być wdrażany przez EBI i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), które tworzą grupę EBI, w ścisłej współpracy z krajowymi bankami, Komisją Europejską i innymi partnerami finansowymi.

Źródło: PAP BIZNES