Pozorna sprzeczność w lutowym sondażu (sonda aleBank.pl – luty 2013)

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

alebank.pl.sonda.250x167W minionym miesiącu działo się wiele, nie tylko w ekonomii. Ostatni dzień przy niósł dwa wydarzenia, które zostaną zapamiętane, choć charakter i waga nie pozwalają na zestawianie ich inne niż tylko chronologicznie. Precedensowa w nowożytnych czasach abdykacja Głowy Kościoła dokonała się tego samego dnia, kiedy po upływie dekady za sprawą Kamila Stocha doczekaliśmy się ponownie polskiego mistrza świata w skokach na dużej skoczni.

Wracając jednak do bardziej przyziemnego wymiaru rzeczywistości spróbujmy przeanalizować wyniki lutowej sondy. Pierwsza informacja to taka, że nie wszyscy radzą sobie z internetową formułą głosowania, jak bowiem inaczej interpretować frekwencyjne różnice? Ponad 20 proc. różnica w liczbie odpowiedzi na pierwsze pytanie, które brzmiało: Czy kompromis budżetowy sprzyja dalszej integracji w ramach UE? Budzi zdziwienie. Tym bardziej, że w myśl zasady, że ” bliższa koszula ciału”, to drugie pytanie: ” Czy poziom finansowego wsparcia UE w kolejnym okresie programowania odpowiada potrzebom Polski”? zdawało się skłaniać do odpowiedzi.

130301.sondaz.alebank.pl.2013.02.kompromis.budzetowy

Ta pierwsza konstatacja pozostanie jednak poza możliwością weryfikacji. Odmiennie niż pozostałe, odnoszące się wprost do sumarycznej i jakościowej analizy udzielonych odpowiedzi. O ile bowiem w przypadku pytania pierwszego blisko połowa ankietowanych odpowiedziała twierdząco, co zdaje się wprost potwierdzać tezę, że na tle innych europejskich krajów i wbrew wielu głosom w przestrzeni publicznej jesteśmy w gronie liderów, gdy chodzi o liczbę zwolenników Unii Europejskiej i dalszej w jej ramach integracji. Jednocześnie nie brak w tym względzie wątpliwości, czego dowodzi fakt, że co piąty ankietowany nie ma sprecyzowanego poglądu w omawianej kwestii.

Pytanie drugie, ewidentnie skorelowane z pierwszym jest o tyle zaskakujące, że na tym samym poziomie procentowym, balans mieści się w granicach błędu, co w przypadku odpowiedzi tak na pytanie pierwsze, padło odpowiedzi nie na pytanie drugie. Czytelnicy konsekwentnie drugi miesiąc z rzędu stawiają nas wobec wyzwania interpretacyjnego. Tym jednak razem ów brak konsekwencji w odpowiedziach jest bardziej przejrzysty.

130301.sondaz.alebank.pl.2013.02.finansowanie.z.ue

Oto bowiem w obliczu zapowiedzi spowolnienia gospodarczego, które już odczuwamy, a nawet obaw o pierwsze półrocze i wyniki w gospodarce, poziom finansowania unijnego nie wszystkich zadowolił mimo zrealizowania zapowiedzi i obietnic rządu, jeszcze z kampanii wyborczej. Świadomość wyzwań i skala potrzeb sprawiają, że ankietowani oceniają sukces negocjacyjny jako umiarkowany, bowiem potrzeby finansowe są daleko większe. Dodatkowa motywację na rzecz udzielenia odpowiedzi przeczącej stanowiły bez wątpienia zawirowania wokół wstrzymania przez Komisję Europejską refundacji wydatków poniesionych w ramach inwestycji realizowanych przez GDDKIA. Sprawa zresztą – póki co – czeka na pozytywne zakończenie. Polacy pozostają zatem sceptyczni, gdy rzecz dotyczy przyszłości, jednocześnie jednak to w dalszej integracji w ramach Unii upatrują szansę na jej poprawę.

Zapraszamy do udziału w nowym głosowaniu – sondę znajdą Państwo w prawej kolumnie strony aleBank.pl.