Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w marcu w dół. Silne sygnały o nadchodzącym spowolnieniu i to jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa
„Zaznaczyć należy, że większość danych (za wyjątkiem indeksu WIG) odnosi się do sytuacji sprzed epidemii. Nawet dane z badań koniunktury GUS, choć dotyczą marca, to jednak zbierane są do 10 dnia każdego miesiąca. Nie uwzględniają więc sytuacji, która zapanowała w kraju po ogłoszeniu pandemii. W tej sytuacji wskaźnik odnosi się do tendencji w gospodarce, które rysowały się przed wybuchem epidemii koronawirusa” – napisano.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Spadające zamówienia, rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wzrost inflacji
„Nagłe tąpnięcie gospodarki oraz ewentualną recesję, która zagraża niemal każdej gospodarce świata, poprzedziły w przypadku Polski silne sygnały o nadchodzącym spowolnieniu. Spadające zamówienia, rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz wzrost inflacji, spowodowały, że wiele przedsiębiorstw już od dłuższego czasu borykało się z problemami a gospodarstwa domowe wobec wzrostu cen ograniczały popyt” – dodano.
Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>
Autorzy raportu piszą, że jeśli porównać wpływ obecnej pandemii do skutków wojen, to na ogół po ostrym załamaniu, nadchodził okres szybkiego wychodzenia z kryzysów powojennych i oby taki scenariusz zrealizował się w najbliższej przyszłości.