Przed nami tydzień bez istotnych wydarzeń

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.pln.01.200x172Kurs EUR/PLN przełamał 4,1600, co generuje silny technicznie sygnał sprzedaży euro. Oprócz wybicia ze trendu bocznego (4,16-4,20), kurs spadł poniżej 200-sesyjnej średniej ruchomej oraz poniżej linii trendu poprowadzonej przez szczyty z lipca, września i listopada. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że złoty będzie zyskiwał na wartości. I tego właśnie spodziewam się na przestrzeni najbliższych kilku sesji. Celem dla rynku jest obecnie spadek na 4,1350, a następnie 4,1000.

Europejski Bank Centralny poinformował, że w najbliższą środę 21 banków dokona wcześniejszej spłaty 5 mld euro z trzyletnich pożyczek udzielonych im w ramach programu wsparcia płynności (LTRO). Wcześniej, w dwóch pierwszych terminach wyznaczonych w tym celu przez EBC, banki spłaciły zadłużenie w wysokości 140,6 mld euro. W grudniu 2011 i lutym 2012 r. EBC udzielił bankom niskooprocentowanych, trzyletnich pożyczek na kwotę ponad 1 bln euro. W pierwszej turze z preferencyjnego finansowania skorzystało łącznie 523, a w drugiej 800 instytucji finansowych.

Duże zainteresowanie banków wcześniejszą redukcją należności wobec EBC wskazuje, że europejski system finansowych powoli wychodzi z kryzysu. Banki nie odczuwają kłopotów z płynnością. Rośnie zaufanie na rynku krótkoterminowych wzajemnych pożyczek. Oznacza to, że program LTRO przyniósł zakładane rezultaty. Udało się uniknąć bankructw instytucji kredytowych i oddalić groźbę rozpadu całego systemu finansowego.

Z informacji, które napłynęły pod koniec tygodnia z Polski, warto odnotować raporty zawierające szacunki wskaźników makroekonomicznych dla Polski opublikowane przez poszczególne ministerstwa. Według wyliczeń resortu pracy, w IV kw. 2012 r. wzrost PKB w naszym kraju wyniósł około 0,7 proc. r/r wobec 1 proc. szacowanego wcześniej. Jak napisano w raporcie, z kwartału na kwartał ub. r. następowało spowolnienie dynamiki PKB oraz wartości dodanej brutto. W szczególności dotyczyło to wartości dodanej brutto wytworzonej w przemyśle. Tempo wzrostu PKB zmniejszało się systematycznie z 3,6 proc. w I kw. do około 0,7 proc. w IV kw., a wartości dodanej brutto przemysłu z 3,5 proc. do około -2,0 proc. – napisano w komentarzu.

Dwa tygodnie temu GUS podał, że dynamika PKB spowolniła w 2012 r. do 2 proc. z 4,3 proc. rok wcześniej. Biorąc pod uwagę te szacunki oraz znane już wielkości za poszczególne kwartały, można szacować, że PKB w IV kw. zwiększył się o ok. 0,9 proc. r/r. Prognoza Ministerstwa Gospodarki jawi się w tym kontekście jako bardzo pesymistyczna.

Również mało optymistycznie przedstawiają się zmiany, jakie zaszły w styczniu na rynku pracy. Według wyliczeń Ministerstwa Pracy w ubiegłym miesiącu bezrobocie w Polsce wzrosło do 14,2 proc. Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego zwiększyła się, więc w porównaniu do grudnia 2012 r. o 0,8 pkt. proc. Liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2013 r. wyniosła 2 296 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca grudnia 2012 roku wzrosła o 159,2 tys. osób (o 7,5 proc.) – napisano w komunikacie. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu wyniosła 63,3 tys. i w porównaniu do grudnia 2012 roku wzrosła o 27,6 tys.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS