Ceny energii w 2020 roku. Minister Sasin: gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej

Ceny energii w 2020 roku. Minister Sasin: gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej
Fot. stock.adobe.com/Superingo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej za energię elektryczną w 2020 r., a rząd ma przygotowane rozwiązania prawne, by do tego doprowadzić i przedstawi je po decyzji Urzędu Regulacji Energetyki (URE) dotyczącej wniosków taryfowych zgłoszonych przez producentów energii na przyszły rok, zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Min. @SasinJacek: gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej za energię elektryczną w 2020 r. #prad #EnergiaElektryczna

„Gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej – tak mówiłem i to podtrzymuję” – powiedział Sasin w wywiadzie dla RMF FM.

„Mamy pewne rozwiązania prawne, o których będę mówił, w sytuacji, gdy będziemy mieli jasność, jaki będzie werdykt URE. Wtedy też będę mówił o rozwiązaniach prawnych. To mogą być przecież rekompensaty dla samych odbiorców” – dodał wicepremier.

Czytaj także: Ile będziemy płacić za energię elektryczną w 2020 roku? Do 17 grudnia powinny być znane nowe taryfy >>>

Jak podało RMF FM, URE zwołał konferencję prasową na wtorek na godz. 15:00 na temat szacunkowych zmian płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

W połowie listopada Sasin mówił, że podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie i deklarował, że rząd zrobi wszystko, żeby tak się stało.

Minister Emilewicz mówiła o podwyżkach

Na początku grudnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych prawdopodobnie wzrosną o 10% r/r w 2020 roku.

Czytaj także: Skąd rząd weźmie 2 mld zł, aby zablokować wzrost cen energii?

Ustawa zamrażająca ceny energii obowiązuje do końca 2019 r.

Do końca 2019 r. obowiązuje ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

Źródło: ISBnews