Bezpieczeństwo 5G Made in Poland. Startuje Cybersec 2019
Debata na temat bezpieczeństwa 5G zatacza coraz szersze kręgi w Unii Europejskiej i NATO m.in. ze względu na trwającą technologiczną rywalizację między Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami, a także opublikowane na początku października sprawozdanie Komisji Europejskiej dotyczące oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem sieci piątej generacji. Eksperci Instytutu Kościuszki, organizatora V Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – Cybersec 2019, podkreślają, że w wyścigu o 5G dobrą pozycję musi wywalczyć Unia Europejska, która ma do tego zasoby technologiczne, m.in. komponenty 5G Made in Poland, które zobaczymy na towarzyszących konferencji targach sektora cyberbezpieczeństwa, podano w informacji.
Jak powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, ministrowie krajów członkowskich powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo cywilnej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz przeprowadzić gruntowną ocenę ryzyka, włączając w to sieci 5G.
Czytaj także: Kongres 590: sieć 5G to przełom technologiczny?
„Wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny bardziej otworzyć swoje rynki dla dostawców europejskich nie tylko po to, aby wspierać patriotyzm gospodarczy w wymiarze UE, ale także, aby wzmocnić cyfrową 'strategiczną autonomię’, która powinna być celem nowej Komisji Europejskiej i poszczególnych krajów Unii. Powinniśmy zacząć od jej fundamentów, czyli sieci 5G, ale także mieć na uwadze inne technologie, które głęboko przemodelują nasz świat. Budując sieć piątej generacji, tworzymy system nerwowy dla nowoczesnych państw i gospodarek, który pozwoli im wykonać bezpieczny cyfrowy skok, łącząc infrastrukturę krytyczną, Internet Rzeczy, usługi telemedycyny, autonomiczne pojazdy i inteligentne miasta” – powiedziała prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht, cytowana w materiale.
Wiele rozwiązań na potrzeby sieci 5G powstaje w Polsce
Wiele rozwiązań na potrzeby sieci 5G powstaje chociażby w Polsce, jak podkreślają organizatorzy Cybersec Expo. Zostaną one po raz pierwszy zaprezentowane w pawilonie 5G. Ericsson kilka lat temu zdecydował się otworzyć centra badawczo-rozwojowe w Polsce, a niedawno ogłosił rozpoczęcie produkcji sprzętu w zakładzie w Tczewie. Produkowane w naszym kraju komponenty – wyposażenie stacji bazowych „5G Made in Poland” – mogą zostać wykorzystane w procesie wdrażania infrastruktury cyfrowej nowej generacji. Temat był przedmiotem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego w sierpniu tego roku z prezesem Ericssona Börje Ekholmem. W pawilonie 5G w Katowicach swoje rozwiązania przedstawią także m.in. Nokia i Exatel.