Rząd przyjął Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2030
„Chcemy zniwelować różnice gospodarcze między regionami Polski. Chcemy w większym niż dotychczas stopniu wykorzystać potencjał ośrodków różnej wielkości, o różnym znaczeniu i pełnionych funkcjach” – powiedział szef MIR Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.
Strategia wspiera konkurencyjność regionów i zakłada kontynuację działań zmierzających do podniesienia jakości kapitału ludzkiego i społecznego oraz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. W związku z tym wspierane będą lokalne przedsiębiorstwa, podano także.
Czytaj także: 3 mld złotych wsparcia dla średnich miast >>>
4 typy obszarów strategicznej interwencji
KSRR koncentruje się na 4 typach obszarów strategicznej interwencji (OSI), do których powinno trafiać wsparcie:
– skupiska gmin wiejskich i powiązane z nimi funkcjonalnie małe miasta poniżej 20 tys. mieszkańców o największej koncentracji problemów rozwojowych i w największym stopniu zagrożone trwałą marginalizacją,
– miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze wykazujące regres w rozwoju i utrata funkcji społeczno-gospodarczych i administracyjnych, odpływ ludności (zwłaszcza wykształconej w wieku produkcyjnym) do dużych ośrodków, upadek tradycyjnych lokalnych przemysłów, starzejącego się społeczeństwa zmieniającego popyt na niektóre usługi, jak również niedopasowania popytu i podaży na rynku pracy,
– wschodnia Polska,
– Śląsk.
Zwiększenie roli i odpowiedzialności samorządów lokalnych
„W dokumencie przewidziano zwiększenie roli i odpowiedzialności samorządów lokalnych jako podmiotów decydujących o polityce rozwoju w skali lokalnej. Strategia tworzy warunki do większego angażowania się samorządów gminnych i powiatowych w realizację wspólnych projektów i we współpracę ponad granicami administracyjnymi” – podano w komunikacie.