Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w sierpniu w górę, spada konkurencyjność polskich firm
„Spośród ośmiu składowych wskaźnika pogorszeniu uległy cztery, trzy nieznacznie poprawiły się i jedna pozostała na tym samym poziomie co miesiąc temu. Dzięki wysokiej dynamice wynagrodzeń oraz wzrostowi wydatków socjalnych popyt wewnętrzny podtrzymuje aktywność gospodarczą. Jednak popyt zagraniczny, w miarę słabnącej koniunktury w krajach Unii Europejskiej, ulega wyraźnemu osłabieniu” – czytamy w raporcie.
Spośród 22 branż aż 13 wskazuje na spadek zamówień eksportowych
Spośród 22 branż aż 13 wskazuje na spadek zamówień eksportowych, podkreśliło Biuro.
„Wielkość produkcji i sprzedaży podtrzymywana jest przede wszystkim przez popyt krajowy, w szczególności na wyroby AGD i pozostały sprzęt wyposażenia mieszkań, gdzie roczna dynamika sprzedaży tych artykułów sięgnęła w lipcu blisko 20%. Okres wakacyjny sprzyja tego rodzaju zakupom, zwłaszcza przy utrzymującej się od blisko dwóch lat wysokiej dynamice wzrostu wynagrodzeń oraz szeroko zakrojonym świadczeniom socjalnym” – czytamy także.
Ponownie obniżyła się wydajność pracy
W przedsiębiorstwach produkcyjnych zatrudniających powyżej 50 pracowników ponownie obniżyła się wydajność pracy. Tendencja ta dominuje od ponad dwóch lat i negatywnie wpływa na konkurencyjność polskiej oferty handlowej na rynkach międzynarodowych, podał BIEC.
„Potwierdzają to badania GUS na temat pozycji konkurencyjnej firm, z których wynika, że w ciągu ostatniego roku pogorszyła się ona na rynku europejskim blisko pięciokrotnie, a na pozostałych rynkach świata w jeszcze większym stopniu” – podsumowali analitycy.