BGK ma umowę z Santander Bank Polska dotyczącą programu faktoringowego na kwotę do 200 mln zł
Rozwiązanie ma ułatwić firmom finansowanie ich działalności. Jest to pierwsza taka umowa pomiędzy bankami w Polsce, podano w komunikacie.
Rozwiązanie mogące ułatwić finansowanie działalności przedsiębiorstwom
„Pomagamy rozwijać się każdej firmie, dlatego wdrożyliśmy rozwiązanie mogące ułatwić finansowanie działalności przedsiębiorstwom. Nasze wsparcie działa na zasadzie linii gwarancyjnej, z której instytucja finansowa, świadcząca usługi faktoringowe, może korzystać w sposób elastyczny, w zależności od zapotrzebowania. BGK przejmuje część ryzyka i gwarantuje firmie faktoringowej wypłatę do 50% środków z przyznanego jej klientom limitu faktoringowego. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo korzystające z usługi faktoringowej nie rozliczy się terminowo z instytucją finansową, której jest klientem, ta składa do BGK żądanie wypłaty z gwarancji, a BGK niezwłocznie przekazuje środki” – powiedziała dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BGK Anna Babiarz, cytowana w komunikacie.
Pierwsza tego typu transakcja partycypacji w programie finansowania zobowiązań na polskim rynku
„Poszukując rozwiązania dla naszego klienta, pomyśleliśmy o możliwości partycypacji innego banku w tym programie, co pozwoliło podzielić ryzyko. Idea doskonale wpisywała się w misję BGK wspierania polskich przedsiębiorstw. Jest to pierwsza tego typu transakcja partycypacji w programie finansowania zobowiązań na polskim rynku. Cieszymy się, że udało nam się ją stworzyć wspólnie z BGK, gdyż to rozwiązanie zwiększa możliwości wsparcia naszych wspólnych klientów” – powiedział dyrektor trade finance w Santander Bank Polska Oleh Turchyn.
Dzięki nowemu rozwiązaniu BGK realizuje swoją misję, a więc pełni rolę podmiotu uzupełniającego sektor bankowy i współpracuje z innymi uczestnikami rynku finansowego. Instytucja finansowa ma możliwość zwiększenia limitu środków, które może wykorzystać świadcząc usługi faktoringowe i zachowuje przy tym pełną relację z klientem, z którym dotychczas współpracowała. Ponosi też mniejsze ryzyko transakcji. Klient korzystający z faktoringu, po zaangażowaniu się BGK, korzysta natomiast w dalszym ciągu z usługi, którą zna i dopasował do swoich oczekiwań, wyjaśniono.
Czytaj także: BGK: do małych i średnich firm trafiło 1,79 mld zł wsparcia unijnego w tym roku >>>
Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.