Zamrożenie cen prądu: termin składania oświadczeń wydłużono do 13 sierpnia

Zamrożenie cen prądu: termin składania oświadczeń wydłużono do 13 sierpnia
Fot. Sejm/Krzysztof Białoskórski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm w środę znowelizował tzw. ustawę prądową i wydłużył do 13 sierpnia termin składania wniosków przedsiębiorców, którzy chcieliby utrzymać bez zmian ceny energii elektrycznej w drugiej połowie 2019 roku

#RobertLidke: Wielu przedsiębiorców nie miało świadomości, że istnieje możliwość zablokowania cen prądu, i że termin na składanie wniosków jest bardzo krótki #TaniPrąd

Mikro- i mali przedsiębiorcy mogą zamrozić wzrost opłat za energię elektryczną w II półroczu 2019 roku pod warunkiem złożenia specjalnego wniosku w zakładzie energetycznym do 13 sierpnia. Poprzedni termin składania wniosków był wyznaczony na 29 lipca. Jednak mniej niż połowa firm złożyła odpowiednie oświadczenia.

[AKTUALIZACJA] Zamrożenie cen prądu: ostatni dzień na złożenie wniosku. Lepiej zrobić to osobiście >>>

Sejm wczoraj zmienił termin składania wniosków i wyznaczył ostateczną datę składania wniosków na 13 sierpnia.

Firmy, które nie złożą odpowiedniego wniosku na czas będą po 1 lipca płaciły o ok. 30-40 proc. wyższe rachunki za prąd.

Czytaj także: Zamrożenie cen prądu: firmy energetyczne przeżywają oblężenie, przedsiębiorcy składają wnioski

Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii?

Po złożeniu specjalnego wniosku na zamrożenie cen energii mogą liczyć mikro- i mali przedsiębiorcy, spełniający określone ustawą warunki. Przypomnijmy, że wyjaśnienie tych pojęć znajdziemy w Ustawie z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców, a oznaczają one dokładnie:

1) mikroprzedsiębiorca – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;

2) mały przedsiębiorca – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  2. b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro

– i który nie jest mikroprzedsiębiorcą

Kompletne zamieszanie

Informacja o możliwości zamrożenia cen prądu dla mikro i małych firm nie dotarła do przedsiębiorców. Wielu z nich nie miało świadomości, że istnieje możliwość zablokowania cen prądu, i że termin na składanie wniosków jest bardzo krótki.

Poza tym wyznaczono go w połowie wakacji. Ministerstwo Energii i firmy energetyczne pod koniec ubiegłego tygodnia zdały sobie sprawę za skali problemu obserwując rosnącą gwałtownie liczbę przedsiębiorców w punktach obsługi klientów koncernów energetycznych.

Odpowiednie oświadczenia można było złożyć praktycznie tylko osobiście. Na drogę listowną było za późno, bo wg dostępnych w końcu tygodnia informacji liczyła się data otrzymania oświadczenia przez firmę energetyczną, a nie data nadania listu.

Obecne wydłużenie terminu składania sprawia, że wszyscy ci, którzy wysłali stosowne listy nawet w poniedziałek 29 lipca mogą być pewni skuteczności prawnej swojego działania.

Koncerny energetyczne wydłużyły czas pracy punktów obsługi klienta, a nawet uruchomiły je w sobotę i niedzielę. Mimo jednak tych działań większość przedsiębiorców nie zdołała złożyć oświadczeń. Szacuje się, że prawo do zamrożenia cen energii elektrycznej  ma w Polsce około 2 mln firm.

W naszym komentarzu z końca ubiegłego tygodnia pt Był sobie tani prąd…     przewidzieliśmy nowelizację ustawy prądowej w wyniku niezadowolenia setek tysięcy przedsiębiorców.

Źródło: aleBank.pl