Mastercard i SumUp ułatwią firmom MŚP przyjmowanie płatności kartą
Dzięki współpracy Mastercard i SumUp przedsiębiorcy będą mogli używać czytników kart SumUp do przyjmowania płatności realizowanych kartą lub inteligentnymi urządzeniami mobilnymi. Współcześni konsumenci oczekują wyboru i wygody, a nowe opcje płatności zaspokoją ich oczekiwania.
– Cieszymy się ze współpracy z SumUp, innowatorem i liderem w dziedzinie urządzeń płatniczych dla małych firm. Skala tej współpracy istotnie zwiększy liczbę punktów sprzedaży przyjmujących płatności elektroniczne. Małe firmy to fundament gospodarki, a nasza wspólna inicjatywa pozwoli im rozwijać się szybciej dzięki temu, że będą lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów – mówi Jason Lane, wiceprezes Mastercard ds. rozwoju rynku w Europie.
Większość płatności wciąż odbywa się za pomocą gotówki
W wielu krajach, w tym w Polsce, większość płatności wciąż odbywa się za pomocą gotówki, szczególnie w segmencie małych firm. Gotówka to jednak mało efektywny i mniej bezpieczny środek płatniczy. Ukryte koszty transakcji gotówkowych mogą być dla małych firm wysokie, a jej przyjmowanie wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak koszty transportu, uciążliwe przeliczanie, problemy z bezpieczeństwem, oszustwa czy podrabiane banknoty. Udostępniając proste i efektywne rozwiązania płatnicze, Mastercard i SumUp pomagają przedsiębiorcom rozwiązać te problemy oraz zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę płatności. Dzięki mobilnym urządzeniom płatniczym typu mPOS, które oferuje SumUp, oraz możliwościom w tworzeniu warunków do rozwoju tego typu innowacji, jakie posiada Mastercard, współpraca obu firm pozwoli skutecznie osiągnąć te cele.
Czytaj także: Mastercard: polskie firmy będą testować pakiet Open Banking Solutions >>>
Korzyści w postaci wyższych przychodów
Oprócz wyeliminowania ukrytych kosztów, przyjmowanie płatności elektronicznych przynosi przedsiębiorcom również korzyści w postaci wyższych przychodów. Udowodniono, że udostępnienie takiej opcji klientom pozwala sprzedawcy zwiększyć obroty. Dane SumUp pokazują, że małe firmy mogą odnotować nawet 60-procenotwy wzrost. Z kolei według badań Mastercard podmioty, które zdecydowały się na przyjmowanie płatności kartą, na ogół osiągają 10%-15% wzrost średniej wielkości transakcji, ponieważ konsumenci nie są ograniczeni ilością gotówki, jaką akurat mają w portfelu. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli małych sklepów na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do gotówki i bankomatów jest często ograniczony. Płatności elektroniczne usprawniają też przepływy pieniężne przedsiębiorcy, umożliwiając mu szybkie księgowanie środków, dając gwarancję płatności i eliminując konieczność domagania się zapłaty zaległych faktur i należności.
Zarówno Mastercard, jak i SumUp, są partnerami programu Polska Bezgotówkowa oraz wspierają inne inicjatywy zwiększające dostęp firm i konsumentów do płatności elektronicznych.