Informatica Cloud Forum 2019. Chmura obliczeniowa: jej możliwości, bezpieczeństwo i oferowane zasoby
– Dzisiaj technologia dotyka wszystkich aspektów naszego życia i przemysłu, dotyczy energetyki, finansów, zdrowia, administracji publicznej, a nawet rolnictwa – podkreśla Tomasz Kozar z Microsoft. – Internet rzeczy, a wraz z nim chmura obliczeniowa, każdego dnia zmienia nasze życie.
Właśnie chmura obliczeniowa – jej możliwości, bezpieczeństwo i oferowane zasoby – była tematem przewodnim Informatica Cloud Forum 2019. Spotkanie dla przedstawicieli instytucji finansowych, administracji publicznej oraz biznesu zorganizowała firma Integral Solutions, która jest oficjalnym polskim dystrybutorem spółki Informatica Corp., światowego lidera w dziedzinie rozwiązań w zakresie migracji danych, zasilania systemów bazodanowych, rozwiązań klasy Business Inteligence oraz dostawcy rozwiązań do zarządzania metadanymi.
Czytaj także: Z usług chmurowych korzysta co 10. polska firma. Jeden z gorszych wyników w Europie >>>
Dwa miesiące w dwie godziny
– Tempo dostępu do przełomowych technologii jest ogromne, a czas wdrożenia nowych rozwiązań w biznesie jest kluczowy – przekonuje Tomasz Starzec z Amazon Web Services. – W skrajnym przypadku uruchomienie usługi na własnych zasobach, a więc przetarg, zakupy, transport, instalacja sprzętu i konfiguracja oprogramowania może zająć nawet dwa miesiące, tymczasem dokładnie taka sama usługa osiągalna jest w chmurze w ciągu maksymalnie dwóch godzin.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich największych dostawców usług chmurowych, a więc Amazon Web Services, Microsoft Azure oraz Google Cloud. O meandrach chmurowych wdrożeń mówił także Mariusz Kowalski z firmy Accenture, który nie ukrywał, że nowoczesne technologie nie są antidotum na wszystkie biznesowe zmartwienia, a złe decyzje inwestycyjne lub niewłaściwa implementacja mogą stać się dla biznesu powodem do jeszcze większych zmartwień.
Czytaj także: Chmura w instytucjach finansowych: priorytetem bezpieczeństwo cybernetyczne i zarządzanie danymi >>>
Rządowa i Krajowa
Podczas Forum nie zabrakło również polskiego akcentu, ponieważ o rodzimych chmurach obliczeniowych mówili przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz Operatora Chmury Krajowej. W obu przypadkach wciąż trwają prace rozwojowe, i w tym roku mają odbyć się oficjalne testy i być może na rynku pojawią się pierwsze komercyjne oferty.
– Nie unikniemy usług chmurowych w administracji publicznej, po pierwsze ze względu na presję technologii, która każdego dnia jest coraz bardziej zaawansowana i bezpieczna, a po drugie z uwagi na optymalizację usług i kosztów. I co równie ważne – chcemy być w światowej czołówce – podkreśla Joanna Baranowska z Ministerstwa Cyfryzacji.
Chmura Krajowa jest znacznie bardziej zaawansowana niż Rządowa Chmura Obliczeniowa, ponieważ obsługuje już pierwszego klienta, którym jest PKO BP, założyciel – wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju – spółki operatorskiej.
– Pierwsza komercyjna oferta pojawi się jeszcze w tym roku – podkreśla Roman Młodkowski z Operatora Chmury Krajowej. – Instytucjom finansowym i wielkim firmom chcemy udostępnić najnowsze rozwiązania technologiczne, które bardzo często są trudne do sfinansowania we własnym zakresie.
Patronem medialnym Informatica Cloud Forum 2019 był portal aleBank.pl.