Zainwestować w mieszkanie w Łodzi?
Robert Lidke – Czym można uzasadnić fakt, że właśnie w Łodzi ceny mieszkań rosną w ostatnim czasie najszybciej?
Michał Cebula – Faktycznie Łódź była do niedawna zapomnianym miastem pomimo tego, że leży dokładnie w środku Polski.
Natomiast inwestycje infrastrukturalne, zbudowane nowe drogi, powstanie centrów logistycznych oraz bliskość Warszawy, gdzie wielu Łodzian pracuje – podróż do stolicy zajmuje tylko godzinę, to wszystko powoduje, że Łódź jest coraz lepszym miejscem do życia. Powstają nowe miejsca pracy i w efekcie rośnie popyt na mieszkania.
Czytaj także: Już za dwa lata w centrum Łodzi powstanie 15-piętrowy budynek z 874 mieszkaniami
Jeszcze nie dawno w Warszawie w najlepszych lokalizacjach płacono za metr kwadratowy mieszkania ponad 10 tysięcy złotych, a w Łodzi tyko 3 tysiące. Skąd się brały takie różnice?
Wysokie średnie ceny mieszkań w Warszawie to wynik bardzo wysokich cen nieruchmości klasy premium, których dużo się w stolicy buduje w celach także inwestycyjnych.
Natomiast w Łodzi ludzie kupują mieszkania dla siebie. Przestali się bać o utratę pracy, o niemożność spłaty kredytu. Teraz wiedzą, że jeśli stracą jedną pracę, to zaraz znajdą drugą. Mogą kupić na własne potrzeby większe mieszkanie, czy po prostu pierwsze mieszkanie w życiu.
Wiadomo, że jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy to Łódź jest w bardzo dobrym trendzie i to się nie zmieni przez wiele najbliższych lat.
Czytaj także: Rekordowe ceny mieszkań: ile naprawdę kosztuje mieszkanie
A czy z punktu widzenia inwestorów, tych którzy chcieliby zainwestować kapitał w mieszkania na wynajem Łódź też jest atrakcyjna?
Łódź na pewno jest w tej kategorii inwestycji w ścisłej czołówce. Choćby dlatego, że ceny mimo szybkiego wzrostu nie są tak wysokie jak w innych miastach.
Atrakcyjność Łodzi nie jest jeszcze odpowiednio wyceniona w obecnej wartości nieruchomości.
Czytaj także: Liderem wzrostów cen mieszkań w ostatnim roku były Łódź i Poznań