PMI w maju w dół. Wskaźnik siódmy miesiąc z rzędu poniżej 50 pkt

PMI w maju w dół. Wskaźnik siódmy miesiąc z rzędu poniżej 50 pkt
Fot. stock.adobe.com/tadamichi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 48,8 pkt w maju 2019 r. z 49 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. PMI wyniósł poniżej 50 pkt siódmy miesiąc z rzędu, podkreślił Markit.

Indeks Menadżerów Zakupów Markit #PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 48,8 pkt w maju 2019 r. z 49 pkt zanotowanych przed miesiącem

Konsensus rynkowy wynosił 49 pkt.

„W maju Indeks PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50 siódmy miesiąc z rzędu, sygnalizując najdłuższy od niemal sześciu lat okres ciągłego pogarszania się koniunktury w polskim sektorze wytwórczym. Mimo że główny wskaźnik spadł z kwietniowego poziomu 49 do 48,8, utrzymał się powyżej średniej z pierwszego kwartału 2019 i zasygnalizował jedynie niewielkie spowolnienie na początku drugiego” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: PMI w maju. Przewaga pesymistów nieznaczna >>>

Polscy producenci po raz kolejny otrzymali mniej zleceń

Najnowsze wyniki badań sugerują, że polscy producenci po raz kolejny otrzymali mniej zleceń z powodu osłabienia popytu na rynkach zagranicznych (spadek eksportu był gwałtowniejszy niż spadek całkowitych nowych zamówień, ponadto poziom zleceń eksportowych obniżył się dziesiąty miesiąc z rzędu).

Polski sektor wytwórczy wciąż się kurczył

„Według najnowszych wyników badań PMI w maju polski sektor wytwórczy wciąż się kurczył. Tempo spadku było jednak słabsze niż w pierwszym kwartale tego roku. Popyt eksportowy spadł dziesiąty miesiąc z rzędu, w dodatku w szybkim tempie, co ewidentnie wpłynęło na kondycję przemysłu. Według respondentów badania źródło problemów stanowiły Niemcy i inne sąsiednie gospodarki. Ogólnie rzecz biorąc, majowe wyniki badań są dość neutralne i nie wskazują ani na szybkie ożywienie gospodarcze, ani na gwałtowne pogorszenie warunków w sektorze w najbliższym czasie” – skomentował ekonomista IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

Źródło: ISBnews