Sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,9 proc. rdr w kwietniu

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,9 proc. rdr w kwietniu
Zakupy Fot. stock.adobe.com/iman Khrutmuang
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 11,9% r/r w kwietniu 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 3,5%.

#SprzedażDetaliczna w cenach bieżących w kwietniu była wyższa niż przed rokiem o 13,6% i zwiększyła się o 4,4% m/m #sprzedaż #GUS @GUS_STAT

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w kwietniu była wyższa niż przed rokiem o 13,6% i zwiększyła się o 4,4% m/m, podano także w komunikacie.

Konsensus rynkowy sprzedaży detalicznej w cenach stałych to 8,1% wzrostu r/r.

Narastająco w okresie styczeń-kwiecień br. sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 6,5% r/r.

Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny stałe)

Wyszczególnienie% r/r
Ogółem11,9
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części13,3
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe3
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe18,2
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach20,7
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny9,9
Tekstylia, odzież, obuwie6,5
Meble, RTV, AGD19,5
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach3,3
Pozostałe2,2

Popyt konsumpcyjny pozostanie głównym motorem wzrostu PKB

Sprzedaż detaliczna w kwietniu br. zanotowała dynamikę r/r powyżej konsensusu rynkowego głównie z uwagi na efekt świąt Wielkanocnych. Perspektywy dla krajowej konsumpcji pozostają wciąż bardzo dobre w nadchodzących miesiącach i pozostanie ona głównym filarem wzrostu gospodarczego w Polsce, wskazują analitycy.

Czytaj także: Fenomenalny wzrost inwestycji przedsiębiorstw w I kw. 2019 r. >>>

Analitycy wskazują, że wysoka zanotowana dwucyfrowa dynamika sprzedaży dóbr trwałego użytku będzie nadal rosła w dwucyfrowym tempie.

W przypadku produkcji montażowej dane kwietniowe wykazały silny wzrost produkcji w firmach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej tj. realizujących inwestycje infrastrukturalne, co – zdaniem ekonomistów – utrzyma się w nadchodzących miesiącach, czemu sprzyjać będzie wysokie wykorzystanie środków unijnych. Jednakże tempo inwestycji będzie spowalniać i zdaniem niektórych ekonomistów wzrost inwestycji spowolni z 7% r/r w I poł. br. do ok 5% w II półroczu.

Analitycy oczekują długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza i braku zmian stóp procentowych nawet do końca 2020 roku.

„Dynamika PKB, jak można na podstawie tych danych wnioskować, może być w drugim kwartale zbliżona do zanotowanej w pierwszym kwartale. Byłby to wynik przekraczający prognozy NBP, w związku z czym należałoby spodziewać się w lipcowej projekcji rewizji w górę i ścieżki PKB, i ścieżki CPI” – uważa ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

„Jeśli usuniemy efekt świąt w inny sposób – uśredniając wynik realnej sprzedaży detalicznej z marca i kwietnia – to dostaniemy 6,9% r/r, czyli wyższe tempo niż średnie odnotowane w 2018 r. Wyniki sprzedaży potwierdzają siłę konsumpcji prywatnej, co powinno zapewnić jedynie stopniowe hamowanie gospodarki w tym roku, zwłaszcza, że finanse gospodarstw domowych będą dodatkowo wspierane pakietem fiskalnym (13. emerytura w maju, rozszerzenie 500+ od lipca)” – ocenia ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

„Tym samym, obok utrzymujących się solidnych danych dot. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej oczekujemy stabilizacji dynamiki PKB w II kw. br. ok. 4,5% r/r, tj. w okolicach wyniku z początku roku” – podsumowuje ekonomistka BOŚ Aleksandra Świątkowska.

Źródło: ISBnews