PIT 2018 na ostatnią chwilę – krótko i zwięźle
Usługa Twój e-PIT oferowana przez Ministerstwo Finansów może rozleniwić podatnika tym bardziej, że resort w mediach społecznościowych pisze co następuje:
To już ostatni weekend na rozliczenie!
Pamiętaj, że jeśli zalogowałeś się do #TwójePIT i zmieniłeś bądź uzupełniłeś dane, ale nie zaakceptowałeś rozliczenia i nie zrobisz tego do 30.04, to po 30.04 automatycznie zaakceptujemy #PIT bez twoich zmian (pierwotną wersję).
Za zeznanie podatkowe odpowiada podatnik
Nie należy jednak być zbyt leniwym i warto mimo wszystko zajrzeć do swojej deklaracji podatkowej przygotowanej przez fiskusa. Powód jest podstawowy – za prawidłowość rocznego zeznania podatkowego odpowiedzialność ponosi podatnik.
Nie ma znaczenie czy jest to deklaracja wypełniona przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, czy też deklaracja przesłana elektronicznie lub złożona w wersji papierowej. Jeśli się okaże, że mieliśmy dochody, których nie ma w deklaracji, albo nie mieliśmy prawa do ulgi podatkowej, która w deklaracji się znalazła – możemy mieć kłopot.
Warto sprawdzić ulgi i przychody
Typowy przykład sytuacji, w której nie mamy prawa do ulgi podatkowej, a fiskus o tym nie wiedział to przypadek, w którym nasze dziecko miało w ubiegłym roku dochody w wyniku czego tracimy prawo do ulgi prorodzinnej.
Takich przykładów może być więcej. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy fiskus wie o naszych wszystkich przychodach objętych PIT.
Kiedy Twój e-PIT nie zadziała
Kto obejrzał swoją deklarację w systemie Twój e-PIT i z jakiegoś powodu odrzucił swoje zeznanie – świadomie, a może przez przypadek – może mieć problem. System automatycznie nie przyjmie takiej deklaracji podatkowej. Konieczne jest złożenie takiej deklaracji w innej formie do 30 kwietnia. Mówił o tym Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.
Poza tym jeśli złożymy deklarację podatkową w formie papierowej czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje – to w takiej sytuacji nie musimy oglądać przygotowanego dla nas przez fiskusa zeznania w systemie Twój e-PIT. Nasze deklaracje złożone w formie papierowej czy przesłane elektronicznie będą traktowane jako właściwe.
Więcej informacji na temat usługi Twój e-PIT
Dopłata później
Teoretycznie z fiskusem musimy się rozliczyć do 30 kwietnia, do tego dnia powinniśmy dopłacić brakującą kwotę podatku. Jednak dla osób korzystających z usługi Twój e-PIT przewidziano przywilej – fiskus do końca maja powiadomi ich o konieczności dokonania dopłaty. Na dokonanie dopłaty będziemy mieli 7 dni od momentu otrzymania powiadomienia z urzędu skarbowego.
Czytaj także: PIT 2018: dopłata podatku? Zapłacisz bezpośrednio z usługi Twój e-PIT
Mimo wszystko jednak warto zobaczyć nawet w ostatni poniedziałek lub wtorek kwietnia czy przypadkiem zamiast zwrotu z urzędu skarbowego to my nie musimy dokonać dopłaty.
Każde nieterminowe uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa oznacza konieczność zapłacenia odsetek, a nawet kary grzywny. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której list z urzędu skarbowego z jakiegoś powodu nie trafi do nas na czas.
I ostatnia sprawa – dostanie się do naszej deklaracji w systemie Twój e-PIT jest banalnie proste, szczególnie w sytuacji kiedy korzysta się z Profilu Zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej.
Każdy kto loguje się do swojego konta bankowego z komputera lub urządzenia mobilnego z łatwością sprawdzi czy należy mu się zwrot nadpłaconego podatku, czy też musi dokonać dopłaty.