Węgrzy chcą wprowadzić przelewy na nr telefonu
Na Węgrzech dominują płatności gotówkowe
Banki na Węgrzech począwszy od 2017 roku pracują nad nowym systemem płatniczym, który ma w sposób zasadniczy zmienić to, jak Węgrzy dokonywać będą płatności.
W chwili obecnej zwyczaje płatnicze u naszych południowych sąsiadów są raczej konserwatywne. Na 277 milionów przelewów bankowych miesięcznie przypada 309 milionów pocztowych poleceń zapłaty. Około 80% wszystkich rachunków bieżących (media, telefon etc.) opłacanych jest nadal na poczcie.
W połączeniu z prawie 3 miliardami transakcji gotówkowych widać wyraźnie, że transakcje elektroniczne nadal nie są bardzo popularne. Kosztuje to gospodarkę około 1,5% PKB.
Nadzieja w przelewach natychmiastowych…
Nowy system płatniczy ma to zmienić. Założenie jest bardzo proste – wszystkie przelewy krajowe o wartości do 10 milionów węgierskich forintów (około 130 tysięcy złotych) będą realizowane w czasie rzeczywistym (czas wykonania przelewu ma nie przekraczać pięciu sekund).
System będzie działał bez przerwy – co oznacza możliwość wykonania przelewu natychmiast również w nocy, w dni świąteczne i weekendy.
…i w telefonie
Istotnym pomysłem w nowych rozwiązaniach węgierskich jest możliwość wykonania przelewu na numer telefonu. Nowy system pozwoli przypisać numer telefonu komórkowego do konkretnego rachunku bankowego.
Oznacza to, że płatnik nie będzie zobowiązany znać pełnego numeru rachunku bankowego beneficjenta – jeśli ten ostatni zarejestrował swój numer telefonu komórkowego w banku, przelew dotrze na rachunek bez potrzeby wskazywania numeru konta.
Węgierskie banki mają nadzieję, że nowe rozwiązania zachęcą konsumentów usług płatniczych do szerszego korzystania z elektronicznych rozwiązań płatniczych co sprawi, że obecne statystyki, wskazujące, że około 80% wszystkich transakcji to transakcje gotówkowe, ulegną znaczącej zmianie.
Nowe rozwiązania obowiązkowe dla wszystkich banków
System jest opracowywany przez Narodowy Bank Węgier we współpracy z izbą rozliczeniową GIRO.
Stosowanie nowego rozwiązania stanie się obowiązkowe dla wszystkich banków, jako że opracowane standardy są bezpłatnie dostępne dla wszystkich uczestników rynku płatności – pozwoli to na szybkie zapewnienie interoperacyjności między wszystkimi instytucjami.