Nie kupuj mieszkania – wynajmij. Nowy trend wśród polskich konsumentów?

Nie kupuj mieszkania – wynajmij. Nowy trend wśród polskich konsumentów?
Fot. stock.adobe.com/Freedomz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ostatnich latach zauważalna jest zmiana w sposobie myślenia o własności jako wartości. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez firmę PwC Polska, z których wynika, że aż 81 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że bardziej opłacalne jest korzystanie z cudzych dóbr niż posiadanie ich na własność. Trend "korzystania bez nabywania" widać również na rynku nieruchomości - z roku na rok rośnie liczba wynajętych mieszkań.

Rynek najmu doskonale odzwierciedla trend korzystania bez kupowania #wynajem #mieszkania

Czasy, kiedy można było wypożyczyć jedynie kasety VHS i książki, bezpowrotnie minęły. Dziś wypożyczać można niemal wszystko: mieszkania, domy, samochody, rowery, sprzęty i akcesoria znanych marek. Trend pozwala konsumować określone dobra oraz korzystać z towarów i usług bez konieczności ich zakupu na własność, co doskonale sprawdza się np. podczas dłuższych wyjazdów. Doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby urodzone na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku, które w ogóle nie są przywiązane do myśli o własności, co potwierdzają badania (Goldman Sachs Global Investment Research i Goldman Sachs Fortnightly Thoughts Intern Survey), z których wynika, że tylko 15 proc. millenialsów postrzega zakup samochodu jako normę.

Nie musisz kupować, aby mieszkać

Rynek najmu doskonale odzwierciedla trend korzystania bez kupowania. Coraz częściej Polacy doceniają zalety mieszkania w wynajętym lokum. Zgodnie z danymi Stowarzyszenia Mieszkanicznik liczba umów najmu od kilku lat stale rośnie. W 2017 roku łącznie 715 tys. podatników wykazało przychody z najmu mieszkań, w tym 54 tys. nowych. To imponujący, bo ponad dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2011.

Czytaj także: Zakup czy wynajem: jakich mieszkań szukają millenialsi?

– Najem staje się dziś synonimem mobilności. W dowolnym momencie można dostosować miejsce pracy do miejsca zamieszkania. Najem daje także wybór i nie ogranicza do jednego miejsca, miasta, a nawet kraju. Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z takiego rozwiązania, stają się praktyczni, przełamują stagnację starszych pokoleń. Cenią sobie przede wszystkim przejrzystość transakcji, przystępność cenową i wygodę. Z tego powodu oferta Funduszu Mieszkań na Wynajem cieszy się niesłabnącą popularnością. Istotną kwestią w oferowanym przez nas najmie instytucjonalnym jest komfort, bezpieczeństwo i minimalizacja kosztów. Fundusz Mieszkań na Wynajem oferuje mieszkania do wynajęcia wykończone pod klucz. Dodatkowo kuchnie i łazienki są w pełni wyposażone i nie wymagają znaczącego wkładu własnego. Ponadto w każdej z inwestycji zapewniamy 24 godzinny serwis w razie wszelkiego rodzaju awarii i usterek. Poprzez tak praktyczne rozwiązania chcemy sprostać oczekiwaniom współczesnego klienta – wyjaśnia Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Świetne prognozy na przyszłość

Polacy z roku na rok coraz chętniej wynajmują różne dobra i usługi, ponieważ wygodniej jest wypożyczyć niż kupić. Cały proces musi być na tyle prosty, żeby oszczędzić trudy i zrekompensować wydatki, bo koszt posiadania jest wyższy niż koszt korzystania.

– Wynajem krótko jak i długoterminowy niesie ze sobą wiele plusów. Pozwala skorzystać z bogatej oferty bez konieczności ponoszenia kosztów ich zakupu i ryzyka związanego z finansowaniem czy spłacaniem rat. Najem uczy przede wszystkim myślenia ekonomicznego. Wszystkie powyższe przykłady potwierdzają, że najem mieszkań staje się czymś pożądanym. To szerokie zjawisko zauważalne niemal na każdym kroku. Na naszych oczach globalna gospodarka przechodzi swoistą transformację – podkreśla Rafał Malik.

Zwolennicy tego podejścia uważani są za pokolenie świadomych konsumentów. Dostrzegalna zmiana w sposobie myślenia o własności, przyczynia się do przeobrażeń modeli biznesowych oraz funkcjonowania rynku, do którego jesteśmy od lat przyzwyczajeni.

Źródło: Fundusz Mieszkań na Wynajem