PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny przystąpiły do europejskiego projektu Energooszczędne hipoteki

PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny przystąpiły do europejskiego projektu Energooszczędne hipoteki
Fot. Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Banki Polski i PKO Bank Hipoteczny, jako pierwsze banki z Polski, przystąpiły do pilotażowego projektu Energy Efficient Mortgages (EEM), podał PKO BP. Projekt ma na celu stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów uwzględniających energooszczędne rozwiązania.

.@PKOBP i #PKOBankHipoteczny, jako pierwsze banki z Polski, przystąpiły do pilotażowego projektu Energy Efficient Mortgages #PKOBankPolski

„Przystępując do projektu EEM mamy możliwość współuczestniczenia w kształtowaniu europejskich standardów, w tym przyszłych unijnych rozwiązań regulacyjnych. Chcemy następnie wykorzystywać te doświadczenia w budowaniu podstaw dla funkcjonowania energooszczędnych hipotek na rynku polskim” – powiedział dyrektor pionu klienta detalicznego PKO BP Szymon Wałach, cytowany w komunikacie.

Jaki jest cel projektu?

Celem projektu EEM jest m.in. zbudowanie pakietu preferencji dla kredytobiorców, które zachęcą ich do kupowania nieruchomości efektywnych energetycznie albo do poprawy efektywności energetycznej istniejących budynków. W dalszej perspektywie działania prowadzone w ramach programu mogą przełożyć się na obniżenie wag ryzyka dla banków. Ma to stanowić zachętę dla banków do odegrania kluczowej roli w stymulowaniu działań związanych ze zmianami klimatycznymi w europejskim sektorze budowlanym. Aktualnie w inicjatywie biorą udział 45 banki z różnych krajów europejskich.

Więcej najnowszych informacji o PKO BP >>>

Wypracowanie ogólnoeuropejskich rozwiązań dla energooszczędnych hipotek

„Nasz udział w tej inicjatywie pozwoli nam aktywnie uczestniczyć w wypracowaniu wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla energooszczędnych hipotek, dając nam jednocześnie możliwość dzielenia się doświadczeniami oraz korzystania z szerokiej wiedzy ekspertów z dziedziny finansów, budownictwa i wyceny nieruchomości w całej Europie, co w przyszłości może w istotny sposób przełożyć się na rozwój rynku energooszczędnych hipotek w Polsce” – dodała prezes PKO BH Paulina Strugała, także cytowana w komunikacie.

Grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego jest niekwestionowanym liderem polskiego rynku kredytów hipotecznych z portfelem o wartości blisko 108,5 mld zł na koniec 2018 roku oraz największym i najaktywniejszym emitentem hipotecznych listów zastawnych w Polsce, podkreślono w materiale.

„Z radością witamy PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny w pilotażowym programie EEM. Cieszę się, że do naszego projektu przystąpili pierwsi reprezentanci polskiego rynku. To silne wsparcie dla naszej inicjatywy. Jestem przekonany, że banki te odegrają kluczową rolę w kształtowaniu ram efektywnie energetycznych hipotek na polskim rynku. Mam także nadzieję, że w ślad za liderami rynku kolejne banki z Polski dołączą do naszej inicjatywy” – skomentował koordynator Energy Efficient Mortgages Initiative Luca Bertalot.

PKO Bank Hipoteczny jest spółką w 100% zależną od PKO Banku Polskiego i specjalizuje się w złotowych kredytach mieszkaniowych. Jego głównym celem jest pozyskiwanie długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych. PKO Bank Hipoteczny rozpoczął działalność operacyjną w kwietniu 2015 roku i obecnie jest największym emitentem listów zastawnych w Polsce.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 324,25 mld zł na koniec 2018 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: ISBnews