Brytyjska gospodarka już odczuwa brexit

Brytyjska gospodarka już odczuwa brexit
Brexit Fot. stock.adobe.com/lazyllama
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wielka Brytania nie ma własnych marek samochodowych, ale motoryzacja to ważna branża brytyjskiej gospodarki. Należące do zagranicznych inwestorów fabryki produkują rocznie blisko 1,7 mln samochodów. W ubiegłym roku produkcja samochodów na Wyspach spadła o 3 %, podobnie jak inwestycje w branży motoryzacyjnej. To skutek zapowiadanego brexitu.

Od referendum ws. brexitu gospodarka Wlk. Brytanii straciła ok. 2% #PKB w porównaniu ze scenariuszem odrzucającym wyjście z #UE. To koszt ok. 40 mld funtów rocznie, czyli 800 mln funtów tygodniowo #brexit

Nissan zapowiedział, że rezygnuje z produkcji modelu X-Trail w Sunderland, przenosząc ją do Japonii. Honda zamknie w 2021 roku swą fabrykę w Swindon w 2021 r. To jedne z wielu przykładów strat, jakie ponosi gospodarka brytyjska na skutek zapowiadanego wyjścia z Unii Europejskiej. Wprawdzie w styczniu wzrost PKB był niespodziewanie wysoki i wyniósł 0,5 %, ale ekonomiści są zdania, że nie jest to oznaka odbicia się gospodarki.

Czytaj także: Brexit będzie opóźniony?

Exodus firm finansowych

Niezależny think tank New Financial opublikował raport pokazujący, jak wielkie międzynarodowe instytucje finansowe wprowadzają z kraju, który zamierza opuścić Unię Europejską. Z raportu wynika, że 275 firm finansowych przeniosło swoje aktywa wartości 1,2 bln dolarów do krajów Unii Europejskiej. Do krajów UE przesuniętych zostanie 5000 pracowników, zatrudnionych głównie w londyńskich bankach. Najbardziej skorzysta na tym Dublin, gdzie zamierza się przeprowadzić 100 firm finansowych. Do Luksemburga 60, do Paryża 41, Frankfurtu 40, Amsterdamu 32. Frankfurt jest preferowanym miejscem przez banki, Amsterdam przez platformy handlowe, Dublin przez firmy zarządzające aktywami. Raport nie pozostawia wątpliwości, że exodus firm finansowych do skutek brexitu.

„Biznes będzie nadal wyciekał z Londynu do UE” – powiedział William Wright, założyciel i dyrektor  New Financial. „Zmniejszy to wpływ Wielkiej Brytanii na europejską bankowość i finanse, zmniejszy wpływy podatkowe z branży i zmniejszy eksport usług finansowych do UE” – dodał.

Więcej najnowszych informacji dotyczących brexitu >>>

Gertjan Vlieghe, członek komisji polityki monetarnej Banku Anglii twierdzi, że od referendum w sprawie brexitu w czerwcu 2016 r. gospodarka straciła około 2% PKB w porównaniu ze scenariuszem odrzucającym wyjście z UE. To koszt ok. 40 mld funtów rocznie, czyli 800 mln funtów tygodniowo. Podczas kampanii referendalnej zwolennicy brexitu wieszali na autobusach plakaty, informujące, że brexit uwolni tygodniowo 350 mln funtów, które zostaną przeznaczone na służbę zdrowia.

Prognoza wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii w dół

Brytyjskie Biuro ds. Odpowiedzialności Budżetowej w środę obniżyło prognozę wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii do 1,2 %. W 2019 r. PKB wzrósł o 1,6 %.

Decyzja o odłożeniu brexitu, powodująca utrzymanie niepewności sprawia, że firmy odkładają decyzje o inwestycjach, czekając na wyklarowanie się sytuacji.

„Jedynym sposobem na uspokojenie firm jest powiedzenie ludziom, co się zmieni, a następnie danie im kilka lat na przygotowanie” – mówił 26 lutego Gertjan Vlieghe. „Nie zmienia się struktury z dnia na dzień”.

Źródło: aleBank.pl