Nowe e-dowody osobiste od 4 marca 2019 r. Wymiana nie jest obowiązkowa
„E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic. Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa” – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.
Wbudowany, bezstykowy chip
Jak tłumaczy resort, tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca będą „e” jest warstwa elektroniczna – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.
Nowe funkcjonalności
„E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych” – powiedział Zagórski.
Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.
E-dowody odbiorą osoby, które złożą wniosek o nowy dokument 4 marca i później. Jeżeli złożony zostanie wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 r., to osoba otrzyma dowód osobisty bez warstwy elektronicznej. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat, podał także resort.