Twój e-PIT uruchomiony. Jak skorzystać z wypełnionego zeznania i sprawdzić swoje rozliczenie?
[AKTUALIZACJA] Pierwszego dnia działania nowej usługi Twój e-PIT podatnicy zgłaszali problemy z działaniem systemu. Nie wszystkim chętnym udało się sprawdzić swoje wypełnione przed administrację skarbową zeznania roczne. Ministerstwo Finansów tłumaczyło, że zainteresowanie usługą przerosło oczekiwania, co doprowadziło do przeciążenia systemu. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek, z tego też względu konieczne okazało się uruchomienie dodatkowych serwerów.
Aktualnie 500 udanych logowań na sekundę. B. duże zainteresowanie #TwojePIT
— Paweł Jurek (@Pawel_Jurek) 15 lutego 2019
Warto też pamiętać, że usługa Twój e-PIT nie jest skierowana do wszystkich podatników.
Zobacz, kto nie może skorzystać z usługi Twój e-PIT >>>
***
Aby dowiedzieć się, jak wygląda wypełniony przez fiskusa nasz PIT należy się zalogować do systemu. Powinniśmy sprawdzić, czy dane w automatycznie wygenerowanym formularzu są poprawne. Jeśli nie, można je uaktualnić, uzupełniając deklarację m.in. o ulgi i odliczenia. Jeśli podatnik nie wprowadzi zmian, zeznanie roczne w zaproponowanej formie zostanie złożone do 30 kwietnia. Należy mieć na uwadze, że jeżeli pracodawca zapomniał o wysłaniu do fiskusa naszego formularza PIT -11, to w naszym e-picie nie będzie tych informacji. Brak tych danych trzeba jak najszybciej wyjaśnić.
PIT wypełniony bez składania wniosku
Od 15 lutego na portalu podatki.gov.pl podatnikom zostało udostępnione zeznanie roczne w dwóch najbardziej popularnych formularzach PIT-37 i PIT-38. Deklarację z automatu wypełni urząd skarbowy i nie trzeba w tym celu składać specjalnego wniosku.
– Prosty, przyjazny Twój e-PIT to całkowicie wypełnione zeznanie roczne, które zawiera wszystkie informacje dotyczące dochodów z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło bądź zlecenie z różnych miejsc – mówi Teresa Czerwińska, minister finansów. – Dzięki temu do końca kwietnia podatnicy, którzy rozliczają się samodzielnie i nie korzystają z ulg i odliczeń, mogą mieć rozliczone zeznanie roczne i nie muszą w tym celu podejmować żadnej aktywności.
Co zawiera formularz e-PIT?
Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Powstały one na podstawie 35 mln dokumentów przesłanych przez płatników. Formularz e-PIT zawiera nie tylko informacje od pracodawcy, lecz także dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych czy numer konta bankowego podatnika. W zeznaniu automatycznie jest również uwzględniona ulga na dzieci. Jeżeli dane okażą się nieaktualne, można je samodzielnie zmienić. Darmowa usługa umożliwia także przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego.
– Prawie 4 mln podatników, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem, musi się zalogować w usłudze, potwierdzić wspólne rozliczenie i ono zostanie przygotowane. Jeśli podatnik korzysta z dodatkowych ulg i odliczeń, to taką informację należy po prostu w formularzu dodać – precyzuje Teresa Czerwińska.
Czytaj więcej informacji na temat rozliczenia PIT za 2018 rok >>>
Jak poprawić dane w formularzu e-PIT?
Jeżeli podatnik nie podejmie żadnej aktywności, to wypełnione przez urząd skarbowy zeznanie zostanie wysłane automatycznie do 30 kwietnia. Za ewentualne błędy w wygenerowanym przez system formularzu odpowiedzialność będzie ponosić administracja skarbowa. Jeżeli natomiast podatnik zaloguje się i poprawi dane w formularzu, administracja skarbowa uwzględni je jako informacje finalne, za które odpowiedzialność ponosi podatnik.
– Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, testowane zarówno pod względem bezpieczeństwa systemu informatycznego, jak i pod kątem użyteczności oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych – mówi minister finansów.
Do kiedy dostępne będzie zeznanie podatkowe w systemie Twój e-PIT?
Zeznanie będzie dostępne w systemie od 15 lutego do 30 kwietnia. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową czy woli samodzielnie wypełnić formularz. Ci, którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia, szybciej otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Termin został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni.
Czytaj także: PIT 2018: co zmienia się w sposobie rozliczania podatku?
Jak podkreśla Teresa Czerwińska, na przyszły rok planowane są kolejne udogodnienia dla podatników.
– Twój e-PIT to pierwszy krok w projekcie, którego celem jest przejrzysty system podatkowy i przyjazna administracja. W przyszłym roku będziemy również udostępniać zeznanie dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, czyli PIT-36, PIT-36L i PIT-28, opierając się na danych z rejestru PESEL i baz ZUS-u – mówi Teresa Czerwińska.