470 tys. kredytów frankowych w portfelach banków na koniec 2018 r.
Kredyty mieszkaniowe w CHF stanowiły 19,5% udziału w liczbie wszystkich kredytów mieszkaniowych oraz 24,8% w wartości całego portfela kredytów mieszkaniowych.
Portfel CHF ma najwyższą jakość spośród wszystkich portfeli kredytowych banków
Od 2012 roku banki praktycznie zaprzestały masowego udzielania nowych kredytów w CHF. Niemal cała nowa akcja kredytowa to kredyty w PLN.
Stały przyrost nowych kredytów w PLN poprawia współczynnik jakości portfela. W przypadku kredytów CHF, spłaty kredytów na poziomie ok. 22 tys. rocznie przy braku dopływu nowych, zaniżają jakość portfela.
Odsetek zagrożonych kredytów CHF udzielonych do 2012 r. wynosi 2,23%.
Współczynnik jakości analogicznego portfela kredytów mieszkaniowych w PLN – umożliwiającego porównanie – to 3,19%.
Liczba kredytów CHF maleje o ok. 22 tys. rocznie w wyniku regularnej spłaty
Według danych BIK, tempo zamykania rachunków kredytów mieszkaniowych w CHF na przestrzeni ostatnich lat jest liniowe i nie wykazuje wahań w zależności od zmian kursu PLN/CHF.
Pomiędzy styczniem 2014 r. a grudniem 2018 r. ubyło (zostało zamkniętych) 113 469 rachunków kredytów mieszkaniowych w CHF (spadek o 19%).
Jakość portfela kredytów CHF nie pogarsza się
Coraz mniej kredytów frankowych wchodzi w stan opóźnienia.
W ciągu ostatnich 2 lat liczba kredytów CHF wchodzących w stan opóźnienia > 30 dni wykazuje tendencję malejącą, podobnie jak w przypadku Kredytów w PLN. Malejącą tendencję obserwujemy także w przypadku wejść kredytów CHF w status opóźnień powyżej 90 dni. Obserwacje te podobnie jak w wypadku jakości portfela wskazują na niezależność opóźnień w spłacie od waluty kredytu.
Klienci w większości nie są zainteresowani przewalutowaniem kredytów CHF na PLN
Liczba kredytów konwertowanych na PLN z powodu opóźnienia jest niewielka.
Większość przewalutowań kredytów CHF do 2018 r. miała miejsce w wyniku konwersji z powodu opóźnienia w spłacie.
Klienci regularnie obsługujący kredyty nie są zainteresowani przewalutowaniem.
Niejasna sytuacja wokół ewentualnej regulacji ustawowej powoduje, że zarówno klienci, jak i banki wstrzymują się z decyzjami i propozycjami w zakresie warunków przewalutowania.
Obciążenia ratą kredytobiorców CHF i PLN są porównywalne, w niektórych rocznikach raty kredytów CHF są niższe niż analogicznych kredytów w PLN.
Tempo spłaty kapitału w oryginalnej walucie kredytu jest wyższe dla kredytów w CHF niż dla analogicznych kredytów w PLN w każdym roczniku.
Z powodu ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii i konsekwentnie ujemnych stawek LIBOR CHF, kredytobiorcy frankowi spłacają niemal wyłącznie kapitał kredytu.
Czy wiesz, że…?
– Kredytobiorca, który zaciągnął kredyt frankowy w 2008 roku, spłacił do tej pory 31% kapitału swojego kredytu w CHF a złotówkowicz w tym samym czasie spłacił zaledwie 21% kapitału swojego kredytu?
– Z powodu ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii, frankowicze płacą dziś bardzo niskie odsetki i spłacają prawie wyłącznie kapitał kredytu?
– Frankowicz z 2005 r. sumarycznie oddał bankowi o 69 tys. mniej niż złotówkowicz z takim samym kredytem? To efekt znacząco niższych rat w pierwszych latach obsługi kredytu w CHF
– Raty kredytu frankowego o wartości 300 tys. zł udzielonego w 2005 r. są dziś na podobnym poziomie jak takiego samego kredytu w złotych?
– Kredyty frankowe to najlepiej spłacane kredyty spośród wszystkich kredytów mieszkaniowych? Na koniec 2018 r. zagrożone było zaledwie 2,22% wartości portfela frankowego.
– Do końca 2018 r. tylko 6,4 tys. kredytów w CHF spośród ok. 700 tys. wszystkich mieszkaniowych kredytów frankowych zostało wypowiedzianych z powodu złej obsługi?
– W latach 2014 -2018 przeciętnie spłacano ok. 22 tys. umów kredytów frankowych rocznie.
Źródło: Związek Banków Polskich