Dane GUS wskazują na silny wzrost PKB w IV kw.
Analitycy zwracają uwagę, że dwucyfrowe wzrosty produkcji widoczne były we wszystkich grupach przedsiębiorstw, co wpisuje się trend dalszej odbudowy inwestycji w gospodarce.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w listopadzie o 10,2% r/r wobec 12,3% r/r miesiąc wcześniej, zaś produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w listopadzie br. o 19,8% r/r wobec 20,3% r/r miesiąc wcześniej. Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 8,8% r/r w listopadzie wobec 7,1% r/r miesiąc wcześniej. Wzrost dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu br. zanotowano w 29 działach z 34 działów przemysłu.
Analitycy podkreślają, że w kolejnych miesiącach konsumpcja utrzyma się w trendzie wzrostowym, choć ze względu na czynniki bazowe może nieznacznie wyhamować.
Część ekonomistów uważa, że listopadowe dane z gospodarki realnej umacniają „jastrzębią” część Rady Polityki Pieniężnej, ale ich zdaniem ton retoryki nie powinien istotnie się w zmienić w przypadku dominującej „gołębiej” większości Rady. Większość analityków pierwszej podwyżki stóp procentowych spodziewa się w IV kw. 2018 r.
Oto najciekawsze cytaty z wypowiedzi ekonomistów:
Wyraźnie wyższy wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej oraz lepsze dane dot. sprzedaży detalicznej w listopadzie skłaniają nas do korekty w górę prognozy dynamiki PKB w IV kw. do 4,5% – 4,6% r/r. W dalszym ciągu uważamy natomiast, że przy sporo wyższej bazie odniesienia dynamika wzrostu PKB w IV kw. ukształtuje się poniżej bardzo dobrego wyniku z III kw – stwierdził główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa.
Wzrost na poziomie 4,3 w całym 2017 roku wydaje się być w zasięgu ręki. Nie zmienia to w naszej ocenie perspektyw polityki monetarnej. Większość w RPP wydaje się uodporniona na dobre dane makroekonomiczne, natomiast z pewnością wychwyci spadek inflacji PPI jako wspierający tezę o przejściowości przyśpieszenia procesów inflacyjnych w gospodarce – zauważył z kolei główny ekonomista Banku BGK Tomasz Kaczor.
Powyższe statystyki potwierdzają naszą prognozę, że PKB będzie dalej szybko rósł w nadchodzących kwartałach, ok. 4,8% r/r w IV kw. 2017 r. i ok. 4,0% r/r w 2018 r., pod wpływem silnej konsumpcji prywatnej, eksportu i ożywienia w inwestycjach. Dane wspierają też naszą tezę przyśpieszenia konsumpcji dóbr trwałego użytku – zaznaczyli analitycy Banku Zachodniego WBK.
Źródło: ISBnews