Legg Mason TFI SA przypomina, że w 2012 wprowadzono nową ulgę podatkową
Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, specjalizujące się w produktach emerytalnych zaliczanych do tzw. III filara, przypomina, że w bieżącym roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
W zeznaniu podatkowym za rok 2012 będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 4% naszego ubiegłorocznego dochodu, od którego została naliczona składka na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Aby skorzystać z ulgi należy podpisać umowę z jedną z instytucji oferujących IKZE i dokonać wpłaty na konto do 31 grudnia 2012 roku.
Korzyść z posiadania IKZE nie ogranicza się do ulgi w podatku PIT. Dodatkowymi korzyściami są m.in.:
- możliwość efektywnego pomnażania odkładanych oszczędności, wolnych od podatku od dochodów kapitałowych (zwanego potocznie „podatkiem Belki”),
- prawo do bezkosztowej zmiany instytucji prowadzącej IKZE już po upływie 12 miesięcy od podpisania umowy w postaci tzw. wypłaty transferowej,
- prawo do wypłaty środków (tzw. zwrotu) w dowolnie wybranym momencie z zachowaniem zwolnienia z tzw. „podatku Belki”,
- prawo do zwrotu środków, wolnych od jakichkolwiek opłat na rzecz instytucji, z której usług rezygnujemy, już po 12 miesiącach od podpisania umowy o prowadzenie IKZE.
Legg Mason TFI SA zwraca jednocześnie uwagę na to, że część osób opisujących nowy produkt przedstawia nieprawdziwe informacje na temat IKZE, na przykład takie, że przy wypłacie środków przed ukończeniem 65 roku życia (przy tzw. zwrocie) oszczędzający będzie musiał ponieść koszty podatku od dochodów kapitałowych (tzw. „podatku Belki”), a także, że traci prawo do ponownego założenia IKZE w przyszłości. Jest to nieprawda – oszczędności zebrane na IKZE są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych, niezależnie od tego, czy wypłaca się swoje środki w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych, czy wcześniej. Warto jednak zauważyć, że zarówno w przypadku wypłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego, jak i wcześniejszego zwrotu (przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych), otrzymaną kwotę (wpłaty + zyski) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT.
Decydując się na wcześniejszą wypłatę z IKZE musimy zlikwidować konto emerytalne, jednak w każdej chwili możemy je ponownie otworzyć.
Agnieszka Łukawska
Legg Mason TFI SA