Przelewy przyspieszają

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

plucinski.konrad.a.150x225Krótszy czas transferu środków, jasno określone zasady i wyższe standardy świadczenia usług płatniczych - 24 października zaczęły obowiązywać zmiany spowodowane wejściem w życie ustawy o usługach płatniczych.

Znowelizowane w zeszłym roku zapisy, to pierwsze w Polsce tak szczegółowe wytyczne dotyczące usług płatniczych. Wprowadzają one postanowienia unijnej dyrektywy PSD (ang. Payment Services Directive).

Z punktu widzenia konsumentów największe znaczenie może mieć zmiana dotycząca terminów wykonywania przelewów. Mimo, że polskie banki w porównaniu do innych banków europejskich i tak szybko realizowały przelewy, to od tej pory w ogóle nie będą mogły mieć miejsca sytuacje, w których na transfer środków trzeba czekać kilka dni. Banki i inne instytucje płatnicze mają obecnie obowiązek wykonania przelewu najpóźniej następnego dnia roboczego, przy czym, jeśli zlecenie zostanie złożone przed ostatnią sesją Eliksir, to środki trafią na rachunek odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że banki same określają graniczną godzinę, po której nowe zlecenia będą realizowane dopiero następnego dnia.

Zmiany dotyczą również wielu innych kwestii, w tym m.in. przelewów przychodzących. Od tej pory banki nie będą mogły przetrzymywać pieniędzy i środki, będą one musiały być księgowane niezwłocznie po ich wpłynięciu (najpóźniej do końca dnia), niezależnie od tego, czy był to przelew krajowy, transgraniczny czy wpłata gotówki w kasie. W przypadku zlecenia transakcji, która będzie się wiązała z przeliczeniem waluty na inną, instytucja płatnicza jest zobowiązana poinformować o terminie jej realizacji oraz o wszystkich kosztach, a przede wszystkim o kursie waluty, po jakim zostanie wykonane przeliczenie.

Przepisy regulują również kwestię podmiotów, które będą mogą świadczyć usługi do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla banków. Na rynku będą mogły działać instytucje płatnicze i biura usług płatniczych, które po otrzymaniu zezwolenia wydanego przez KNF będą mogły działać na terenie całej Unii Europejskiej. Odpowiedzialność za poprawność realizacji transakcji będzie ciążyć na dostawcy usługi, niezależnie czy będzie to bank, czy inna instytucja, a informacja o wszelkich zmianach w obowiązujących regulaminach, tabelach opłat i prowizjach, musi zostać przekazana klientom przynajmniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Konrad Pluciński
Ekspert Finansowy Market Money z Grupy Money.pl