Forum Strategii Sektora Bankowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zbp.01.250x97Kilkuset bankowców spotkało się na Forum Strategii Sektora Bankowego. W ciągu dwóch dni dyskutowali nad wpływami regulacji europejskich na sektor bankowy, nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla banków oraz nad przyszłością bankowości tradycyjnej i internetowej w Polsce. Forum rozpoczęła i zdominowała debata na temat tzw. unii bankowej - zapowiadanej rezolucji Komisji Europejskiej, dotyczącej jednolitego nadzoru sprawowanego przez Europejski Bank Centralny nad wszystkimi bankami strefy euro.

W dyskusji nt wpływu tych regulacji na kształt i sytuację sektora bankowego w Polsce, wzięli udział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich i Andrzej Reich, dyrektor departamentu regulacji bankowych i instytucji płatniczych Komisji Nadzoru Finansowego.

– Chyba nie ma osoby, która wierzyłaby, ze możliwe jest wprowadzenie jednolitego nadzoru sprawowanego przez Europejski Bank Centralny nad 6 tys. banków w Unii Europejskiej od 1 stycznia 2013 roku – stwierdził, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Trzeba pamiętać, że transgraniczność usług bankowych w Europie jest bardzo nieduża, w przeciwieństwie do tego co możemy obserwować poza Europą i to tym problemem należałoby się poważnie zająć. Nie można być naiwnym euro entuzjastą i wierzyć że z odległości kilku tysięcy kilometrów lepiej widać co się dzieje w polskim sektorze bankowym. Czekają nas ciekawe czasy i musimy merytorycznymi rozmowami przygotować na to zarówno społeczeństwo jak i bankowców.

Andrzej Reich, dyrektor departamentu regulacji bankowych i instytucji płatniczych Komisji Nadzoru Finansowego podkreślił niebezpieczeństwo nierównego traktowania banków.- Rynek będzie postrzegał banki podlegające nadzorowi EBC jako zdecydowanie bezpieczniejsze niż te pozostające poza tym nadzorem, a to może się okazać bardzo mało atrakcyjne dla banków i państw, które nie przystąpią do tej unii. Ponadto trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu będzie funkcjonowała nasza Komisja Nadzoru Finansowego. To będzie system podobny jak obecnie w systemie monetarnym strefy euro. Centralną instytucją jest EBC, ale narodowe banki centralne dalej funkcjonują i sprawują funkcję pomocniczą na terenie poszczególnych państw.

Podczas drugiego dnia Forum Strategii Sektora Bankowego Maciej Bardan, prezes Zarządu Kredyt Banku omówił strategię i znaczenie budowania długoterminowych relacji z klientami banku, a Robert Moreń, dyrektor zarządzający Departamentem Komunikacji Korporacyjnej w Banku Pekao SA poprowadzi dyskusję Pt.: „Bankowość przyszłości: tradycyjna czy elektroniczna”.

Źródło: Związek Banków Polskich