Martwimy się o wiek emerytalny zapominając o wysokości emerytur
Podwyższenie wieku emerytalnego wzbudziło powszechne zainteresowanie. Niewielu martwi się natomiast tym, że po przejściu na emeryturę ich poziom życia drastycznie się pogorszy. Tak wyczekiwane świadczenie emerytalne wystarczy bowiem jedynie na najbardziej podstawowe potrzeby. Expander zwraca uwagę, że o szczęśliwym życiu na emeryturze możemy zapomnieć, jeśli sami nie zgromadzimy wcześniej odpowiednich oszczędności.
Wiele osób denerwuje się, że będą musieli pracować aż do 67 roku życia. Niewielu natomiast interesuje się tym, jak będzie wyglądało ich życie na, tak wyczekiwanej, emeryturze. Tymczasem wyliczenia wskazują, że na emeryturze nie będziemy żyć jak w bajce. Wręcz przeciwnie. Jedyną zaletą będzie to, że nie będziemy musieli chodzić do pracy. Będziemy musieli natomiast przeżyć za świadczenie, które w przyszłości będzie wynosiło zaledwie 1/3 ostatniej pensji.
Ludzie w średnim wielu, a zwłaszcza młodzi powinni jak najszybciej sobie uświadomić, że emerytura z powszechnego systemu zapewni im środki jedynie na najbardziej podstawowe potrzeby. Jeśli marzą o emeryturze pod palmami lub przynajmniej o wygodnym życiu, to sami muszą zatroszczyć się o zebranie odpowiednich oszczędności.
Wbrew pozorom wcale nie jest to jednak bardzo trudne, ale pod warunkiem, że wytrwają w postanowieniu, aby co miesiąc odkładać pieniądze na ten cel. Z wyliczeń Expandera wynika, że aby na emeryturze utrzymać wcześniejszy poziom życia osoby w wieku ok. 30 lat powinny na oszczędności przeznaczać 10% swojego wynagrodzenia. Jeśli małżonkowie razem zarabiają np. 4000 zł, to kwota oszczędności na emeryturę powinna wynieść ok. 400 zł miesięcznie.
Nie oznacza to jednak, że osoby w wieku poniżej 30 lat jeszcze nie muszą gromadzić pieniędzy na emeryturę. Im wcześniej zaczną tym więcej uda im się zebrać. Osoby, które wcześniej rozpoczną oszczędzanie lub, które będą odkładały więcej niż wyliczone minimum będą mogły sobie pozwolić na rezygnację z pracy jeszcze przed uzyskaniem wieku emerytalnego. Ewentualnie, dzięki wcześniejszemu rozpoczęciu oszczędzania, odkładana co miesiąc kwota może być mniejsza.
Z oszczędzaniem na emeryturę nie należy zwlekać. Im mniej czasu do emerytury tym więcej trzeba odkładać, aby zebrać odpowiednio wysoką kwotę. Gdyby małżeństwo z naszego przykładu dopiero w wieku 40 lat zaczęło oszczędzać, to aby uzyskać taki sam efekt, musieliby co miesiąc odkładać ok. 20% dochodów. Dziesięć lat zwłoki powoduje więc, że potrzebna kwota oszczędności wzrosła aż dwukrotnie.
Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander
www.expander.pl