Bezpieczeństwo Energetyczne – Nowość w Collegium Civitas
Nowe studia podyplomowe Bezpieczeństwo Energetyczne w Collegium Civitas to oferta dla przyszłych pracowników analitycznych i specjalistycznych w przedsiębiorstwach i administracji, doradców i radców prawnych, pracowników kancelarii prawnych oraz policji i służb specjalnych działających w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Program łączy wiedzę z zakresu studiów politycznych, prawa, ekonomii, zasad funkcjonowania rynku energii, geologii i geografii z elementami wiedzy technicznej dotyczącymi różnych nośników energii i jej wytwarzania. Rekrutacja trwa.
Studia podyplomowe Bezpieczeństwo Energetyczne przygotowują do pracy związanej z sektorem energetycznym od poziomu administracji lokalnej, przez firmy komercyjne, aż po poziom państwowy oraz przyszłych i obecnych dziennikarzy ekonomicznych, pracowników naukowych i przedsiębiorców.
Program realizowany w innowacyjnej formule nastawionej na edukację praktyczną. Zajęcia mają formę warsztatową, co oznacza, że uczestnicy pracują nad konkretnymi zagadnieniami, rozwiązują studia przypadku, przygotowują materiały i prezentacje. Rola czystego wykładu jest ograniczona do minimum. Ponadto na gościnne zajęcia zapraszani będą także goście specjalni.
Program obejmuje planowanie i zarządzanie projektami energetycznymi, właściwości fizyczne i chemiczne surowców energetycznych, zagadnienia techniczne związane z produkcją energii, rolę infrastruktury produkcyjnej, transportowej i dystrybucyjnej, geografię ekonomiczną związaną z produkcją energii oraz analizę politycznego i prawnego wymiaru bezpieczeństwa energetycznego. Tego typu kompleksowe podejście ma na celu zapoznanie uczestników kursu z rolami, jakie odgrywają w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego różne instytucje życia publicznego oraz jednostki i idee.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę akademicką Collegium Civitas, jak również przez osoby zawodowo związane z rynkiem energii w Polsce, m.in. byłych i aktualnych pracowników administracji państwowej, dyplomacji, spółek energetycznych i konsultingowych. Wśród nich m.in. dr Leszek Jesień, b. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ernest Wyciszkiewicz, b. ekspert PISM ds. bezpieczeństwa energetycznego, dr Dominik Smyrgała, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz wykładowcy Collegium Civitas specjalizujący się w tematyce bezpieczeństwa, tacy jak dr Łukasz Tolak i dr Łukasz Kister.
Studia skierowane są do absolwentów studiów z szerokiego zakresu specjalności, w szczególności kierunków związanych z politologią, stosunkami międzynarodowymi, dziennikarstwem, naukami o bezpieczeństwie, studiów technicznych, geograficznych i geologicznych, prawnych i ekonomicznych.