Zdolność kredytowa przestała spadać

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pln.06.250xOkres wakacyjny przyniósł stabilizację w kwestii zdolności kredytowej. Po wielu miesiącach, kiedy dostępne dla klientów kwoty były coraz niższe, w sierpniu tego roku zanotowaliśmy praktyczne niezmienione poziomy zdolności kredytowej dla analizowanych przypadków.

Od początku 2012 roku zdolność kredytowa Polaków systematycznie malała. Składało się na to wiele czynników, takich jak regulacje Komisji Nadzoru Finansowego (Rekomendacja SII), czy wzrost stawki Wibor. Jednak w sierpniu 2012 roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, zdolność kredytowa praktycznie się nie zmieniła.

Obecnie rodzina uzyskująca dochód na poziomie 5000 netto i nieposiadająca żadnych zobowiązań chcąc zaciągnąć kredyt na 100 procent wartości nieruchomości, może liczyć na średni kredyt w wysokości 345 817 złotych. Jest to kwota niższa niż miesiąc temu, ale różnica wynosi tylko 5 722 złote, czyli nieco ponad 1,5 procent. Zmiana ta jest spowodowana niewielką korektą średniej marży dla analizowanego przypadku. Część banków podwyższyła oprocentowanie dla kredytów na 100 procent wartości nieruchomości, stąd niewielki spadek zdolności kredytowej dla analizowanego przykładu. W przeciwieństwie do kredytów bez wkładu własnego, minimalnie za to wzrosła zdolność kredytowa osób, które posiadają wkład własny. Jeśli o kredyt ubiega się tylko jedna osoba, osiągająca dochody na poziomie 7 000 netto, ale mająca 20 procent wkładu własnego wówczas może otrzymać kredyt w średniej wysokości 624 506 złotych. Jest to kwota wyższa o 5 505 złotych (0,89 procent) niż w lipcu br.

Ta kosmetyczna zmiana spowodowana jest równie minimalną korektą stawki Wibor, która w ciągu miesiąca spadła z poziomu 5,13 procent do 5,11. Symboliczne obniżenie oprocentowania poskutkowało równie symbolicznym podwyższeniem zdolności kredytowej dla klientów posiadających wkład własny.

120810.zdolnosc.kredytowa.550x216

W ostatnim miesiącu nie zmieniły się zasady liczenia zdolności kredytowej, żaden z banków nie zaostrzył swoich kryteriów przyznawania kredytów. Pozostające na praktycznie takim samym poziomie Wibor, jak i marże kredytowe spowodowały, że zdolność kredytowa Polaków nie uległa zmianie. Po wielu kolejnych miesiącach, kiedy to możliwości zaciągania kredytów ulegały obniżeniu, sierpień jest pierwszym okresem kiedy zdolność przestała spadać. Jednak na odwrócenie dotychczasowego trendu, czyli wzrost zdolności kredytowej, możemy liczyć tylko w przypadku spadku stopy Wibor lub zmian w regulacjach Komisji Nadzoru Finansowego, czego z pewnością nie należy spodziewać się w najbliższych tygodniach.

Michał Krajkowski
Główny Analityk
Dom Kredytowy Notus