„Płatności mobilne i raportowanie jako element optymalizacji portfela inwestycyjnego”

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

stezowski.jacek.a.150x205Na pytanie odpowiada Jacek Stężowski, Mobica Ltd Site Manager

W każdej dziedzinie życia staramy się znaleźć optymalne rozwiązania, aby ułatwić sobie organizację dnia. Borykamy się na przykład z ułożeniem planu zadań w taki sposób, aby nie kolidowały one ze sobą, a jednoczenie przynosiły nam spodziewany zysk czasu, pieniędzy, czy też wydatkowanego wysiłku. Zachodzące na siebie procesy optymalizacyjne w większości przypadków dają się przenieść z jednej dziedziny życia na drugą. Wykorzystując tę naturalną właściwość zagadnień optymalizacyjnych, polegających ogólnie rzecz ujmując na minimalizowaniu wkładu i ryzyka z jednoczesną maksymalizacją zysku i zadowolenia, możemy w prosty sposób zaadoptować je do potrzeb świata inwestycji. Aby było to możliwe i jednocześnie akceptowalne potrzebne są narzędzia. Najlepiej jak najbardziej intuicyjne, czyli nomen omen zoptymalizowane do naszych potrzeb.

Czas informacji

Chcąc panować nad własnym portfelem inwestycyjnym niezbędna jest aktualna informacja o stanie naszych transakcji, płatności czy też generalnie na temat rynku. Z punktu widzenia produkcji oprogramowania sprowadza się to do generowania raportów zawierających wszystkie niezbędne składowe umożliwiające nam szybko ocenić aktualny stan. Atomizacja danych z raportów umożliwia, wykorzystując algorytmy optymalizacyjne, sugerowanie na ich podstawie najbardziej korzystnych rozwiązań inwestycyjnych. Obecne rozwiązania aplikacyjne są w stanie eliminować tzw. efekt błędu ludzkiego pojawiający się często w momencie pominięcia części informacji bądź bazowania na danych nieaktualnych.

Jak być w kilku miejscach jednoczenie

Mając jedynie dane i będąc pozbawionym możliwości reagowania na nie, skazalibyśmy się na chaos optymalizacyjny naszego portfela inwestycyjnego. Tu w sukurs idą płatności mobilne. Niezależenie od posiadanej platformy mobilnej, mając odpowiednie oprogramowanie, możemy odpowiadać na raporty ad hoc, zlecając określone w danej sytuacji operacje bankowe. Dynamiczny rozwój tej dziedziny produkcji oprogramowania otwiera przed inwestorami nieograniczone czasem i miejscem możliwości natychmiastowego reagowania.

Polska

Na polskim rynku mówi się o przygotowywaniu usług mobilnych płatności przez T-Mobile i MasterCard, które zakładają wdrożenie systemu już w tym roku, a wprowadzenie mobilnego portfela w 2013. Młoda, dynamiczna i utalentowana polska kadra inżynierska jest gwarantem sukcesu w tego typu przedsięwzięciach. Mobica dostrzegła w Polsce potencjał już przed kilkoma laty. Dzisiaj polscy inżynierowie dostarczają zaawansowane technologiczne rozwiązania dla sektora bankowości mobilnej, z powodzeniem realizując nawet najbardziej ambitne projekty.

Jacek Stężowski
Mobica Ltd Site Manager