Bezpieczeństwo systemów IT warunkiem sukcesu firmy – 4 główne zasady bezpieczeństwa IT w przedsiębiorstwie
Dzisiejszy biznes nie istnieje bez IT. Awaria systemu komputerowego firmy, utrata poufnych danych, może się okazać katastrofą dla każdej firmy. Dlatego bezpieczeństwo systemu informatycznego powinno być podstawowym priorytetem przy prowadzeniu biznesu.
Często jest jednak wręcz odwrotnie. Wiele firm nie zwraca większej uwagi na bezpieczeństwo swoich systemów, a dokładny audyt w tym zakresie albo w ogóle nie ma miejsca, albo jest przekładany z miesiąca na miesiąc bo w firmie zawsze są „bardziej pilne” wydatki. Wyobraźmy sobie więc teraz awarię naszego systemu informatycznego. Nasza firma traci dane, nasi klienci wpadają w popłoch, wszystkie raporty, dokumenty są niedostępne – to może oznaczać w najlepszym wypadku zastój i stratę potencjalnie zarobionych pieniędzy, w najgorszym zamknięcie biznesu. Jak tego uniknąć? Może zwyczajnie warto pamiętać o kilku zasadach:
„Podstawą solidnego i nowocześnie działającego przedsiębiorstwa jest wdrożenie polityki bezpieczeństwa systemu informatycznego, zgodnej z ISO 27001 – nie musi oznaczać kosztownej procedury certyfikacyjnej a wystarczy świadomość posiadania procedur potwierdzonych przez niezależnego audytora. Zapewnia ona posiadanie procedur postępowania w sytuacjach naruszenia bezpieczeństwa oraz przeciwdziałaniu takim incydentom. Dzięki temu informacje będące w posiadaniu firmy nie dostaną się w niepowołane ręce.” – mówi Łukasz Dudko z firmy VERSOFT zajmującej się m.in. audytami bezpieczeństwa systemów informatycznych.
Każda organizacja narażona jest na zagrożenia płynące z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Ważne jest by firma, wybierana do audytu oferowała szkolenia dla pracowników, dzięki którym wszystkie osoby pracujące w przedsiębiorstwie, będą znać zasady postępowania w sytuacjach nieoczekiwanych.
Należy także określić naruszenia bezpieczeństwa oraz poznać możliwe sposoby przeciwdziałania takim zajściom. Ważne jest by zdefiniować, które zasoby i w jaki sposób powinny być chronione, skonkretyzować spójne zasady obejmujące budowę i działanie firmy. „W ten sposób można uzyskać precyzyjne procedury zarządzania i udostępniania zasobów, systemów informacyjnych oraz informatycznych.
Warto przeprowadzić także analizę ryzyka oraz wybrać najlepsze rozwiązania, które pozwolą na wprowadzenie w życie polityki bezpieczeństwa. Chciałbym podkreślić, że wdrożenie polityki bezpieczeństwa IT wcale nie musi być dla firmy wielkim kosztem” – podkreśla Łukasz Dudko z VERSOFT.
Versoft