Złe długi Polaków rosną coraz wolniej! Jubileuszowa edycja raportu InfoDług.
W ciągu minionych trzech miesięcy przeterminowane płatności Polaków wzrosły o 0,92% i na koniec czerwca osiągnęły poziom 36,08 miliarda złotych. Jest to najniższy przyrost zadłużenia od ponad 4 lat. Niestety ponownie szybko wzrasta liczba niesolidnych dłużników. Po pierwszej połowie roku wynosi ona blisko 2,2 miliona osób. W badanym okresie jakość portfela kredytowego, mimo ciągłych zawirowań na rynkach finansowych, utrzymywała się na stałym poziomie - wynika z 20. edycji raportu InfoDług (www.BIG.pl/infodlug ) przygotowywanego przez BIG InfoMonitor S.A.
Pierwsze półroczne przyniosło wzrost zarówno liczby niesolidnych dłużników jak i łącznej kwoty przeterminowanych płatności. Co jednak nietypowe, grupa klientów podwyższonego ryzyka rośnie szybciej niż kwota zobowiązań. W minionym roku sytuacja była odwrotna. W związku z taką zmianą dynamiki, po raz pierwszy od ponad 5 lat spadła kwota średniego zadłużenia przypadająca na jednego Polaka. Na koniec czerwca 2012 roku wyniosła ona 16 447 zł, a jeszcze w marcu była wyższa o 114 złotych. Niestety to czysto statystyczny efekt tego, że liczba dłużników rosła szybciej niż łączna kwota zadłużenia.
Łączna kwota zadłużenia wzrosła o 330 milionów złotych od marca do czerwca 2012 roku, czyli o 0,92%. Jest to najniższa stopa wzrostu od ponad czterech lat. Liczba niesolidnych dłużników powiększa się szybciej niż ich zadłużenie. Po pierwszym półroczu 2 193 930 osób nie reguluje płatności w terminie, w stosunku do marca grupa ta powiększyła się o 2%.
„Zarówno łączna kwota zadłużenia jak i liczba niesolidnych dłużników sukcesywnie rosną. Mimo ciągłych zawirowań na rynkach finansowych, wzrosty mają stosunkowo niską dynamikę. Trzeba jednak podkreślić, że w minionym roku liczba klientów podwyższonego ryzyka przez kilka miesięcy utrzymywała się na tym samym poziomie.”– mówi Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.
W pozostałych badanych obszarach nie zaszły duże zmiany. Jest to szczególnie nietypowe w przypadku odsetka niesolidnych dłużników. Nie uległ on zmianie od marca tego roku, to widoczny dowód na to, że liczba klientów podwyższonego ryzyka rośnie coraz wolniej. Na koniec czerwca 57 osób na 1000 nie regulowało swoich zobowiąń. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim, odsetek wynosi 8,1%. Najsolidniejsi są mieszkańcy Pokarpacia (3,3%).
Najwyższą łączną kwotę zadłużenia odnotowano na Śląsku, było to ponad 7,1 miliarda złotych. W Świętkorzyskiem, które jest pozytywnym liderem w tej kategorii, suma zaległości to niespeła 570 milionów złotych. Niesolidnych dłużników również najwięcej jest na Śląsku, ponad 325 tysięcy, a najmniej na Podlasiu, ponad 45 tysięcy.
„Wbrew częstym opiniom, większość zaległych płatności stanowią stosunkowo niewielkie kwoty. Aż 61% dłużników nie uregulowało zobowiązań na kwoty poniżej 5 tysięcy złotych. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych jest to istotna kwota w odniesieniu do zarobków, ale znaczna część dłużników przy zwiększonej dyscyplinie budżetowej i regularnej spłacie zaległości powinna sobie z takim zadłużeniem poradzić.”– dodaje Marcin Ledworowski.
Od marca do czerwca 2012 roku znacząco powiększyły się zaległości największego dłużnika, mieszkańca Mazowsza. Jest to już blisko 100 milionów złotych, w ciągu trzech miesięcy dług powiększył się o 3,5 miliona złotych. Zaległe zobowiązania pierwszej dziesiątki najbardziej zadłużonych stanowią około 1% zadłużenia wszystkich Polaków (więcej informacji http://www.BIG.pl/infodlug).
Autorzy raportu z firmy BIG InfoMonitor poświęcili też sporo miejsca na analizę jakości portfela kredytowego. Jej wyniki wypadają pozytywnie. Pomimo ciągłych zawirowań na rynkach finansowych, poziom kredytów zagrożonych utrzymuje się na stałym poziomie. W przypadku kredytów hipotecznych zagrożonych jest zaledwie 2,5% kredytów.
W jubileuszowej 20. edycji raportu InfoDług, w specjalnym dodatku, eksperci BIG analizują ostatnie 5 lat pod kątem zmian w zadłużeniu Polaków. Niestety główny wniosek to gwałtowny wzrost sumy zaległych zobowiązań (630%) oraz liczby niesolidnych dłużników (132%). Warto jednak dodać, że w tym samym okresie, czyli od 2007 roku, rynek finansowy przeżył największy kryzys od II wojny światowej. Mimo to Polacy podejmowali nowe zobowiązania, patrząc na przykład przez pryzmat jakości portfela kredytowego, dość racjonalne. W ciągu tych 5 lat zacięgnych zostało ponad 350 tysięcy nowych kredytów hipotecznych, a liczba użytkowników bankowości internetowej wzrosła o 5,7 miliona osób. Mimo ciężkich czasów, jest to wyraz zaufania do sektora finansowego. To sukces działań podejmowanych przez wiele instytucji z sektora bankowego i jego otoczenia, w tym także rejestru BIG.
Tutaj można pobrać najnowszy Raport InfoDług