Rejestr Dłużniku w służbie sektora bankowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

big.infomonitor.01.250x106Wpis danych o długu do biura informacji gospodarczej (BIG) skutecznie skłania za równo konsumentów, jak i firmy do regulowania zaległych płatności. Jest to sprawdzone narzędzie wspierające proces windykacyjny.

Z drugiej strony BIG to także skuteczne narzędzie pozwalające na weryfikacje wiarygodności płatniczej potencjalnego klienta. To bezcenna prewencja zabezpieczająca przed stratami finansowymi.

Rozwój rynku wymiany informacji gospodarczej i nieustannie rosnące bazy dłużników czynią z BIG-ów profesjonalnego i niezmiernie przydatnego partnera, który może efektywnie wspierać proces oceny ryzyka kredytowego. Rejestr Dłużników ERIF dysponuje dziś ofertą, która z powodzeniem może zaspokoić potrzeby sektora bankowego, m.in. w zakresie zabezpieczania przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnymi lub niewypłacalnymi klientami.

Biura informacji gospodarczej gromadzą i udostępniają dane o płatnościach przeterminowanych oraz o tych, które regulowane są terminowo lub z niewielkim opóźnieniem. Działające w Polsce BIGi wraz z wykorzystywanym przez sektor bankowy Biurem Informacji Kredytowej stanowią kompletny, wzajemnie uzupełniający się system, który umożliwia efektywną wymianę danych dotyczących wiarygodności płatniczej. System ten dodatkowo się uszczelnił i udoskonalił po wprowadzeniu w czerwcu 2010 roku znowelizowanej Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Ustawa ta rozszerzyła bowiem katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z BIGów. Dziś prawie każdy – z zachowaniem warunków określonych przez ustawodawcę – może wpisać do biura dane o swoim dłużniku. Dzięki temu biura informacji gospodarczej są niezwykle wszechstronną bazą danych, która – pełniąc funkcje prewencyjne i windykacyjne – może wspierać wiele gałęzi biznesu. Sektor bankowy aktywnie korzysta z możliwości weryfikowania wiarygodności płatniczej przyszłych klientów, jak i z funkcji mobilizującej dłużników do spłaty zaległości.

Źródło: gb.pl/banki/