aleBank.pl wspiera akcje kulturalne – Multikulti w Areszcie na Grochowie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

konferencja.250xZaledwie 1 tysiąc złotych na... rok. Taką kwotą dysponują zakłady penitencjarne w Warszawie na kulturę i oświatę. - Działania podejmowane przez organizacje pozarządowe takie jak wasza, to bardzo pomocna dłoń - podkreśla kpt. Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej. Pomocną dłoń wyciąga Fundacja Dom Kultury, a całej akcji patronuje portal aleBank.pl.

Jeśli artysta zdecyduje się wystąpić w Zakładzie Karnym bądź Areszcie Śledczym, to wyłącznie, dlatego, że chce zrobić coś dla przysłowiowej idei. Nie dostanie za to honorarium. – Artyści robią to wyłącznie w ramach wolontariatu, ale niezbyt często – mówi kpt. Krakowska. Dobra kultury będące w zasięgu ręki człowieka „na wolności”, dla osadzonych są luksusem. Ich niedostępność pogłębia wykluczenie społeczne i co za tym idzie, stygmatyzację.

Kultura z definicji jest obszarem bez granic. Tymczasem dla osadzonego staje się kolejną barierą, kolejną bolesną aspiracją. Człowiek w głębi samego siebie może pragnąć się zmienić, ale jak ma tego dokonać odcięty od dobrych wzorców i wiedzy o świecie?

W ten ponury obszar wkracza Fundacja Dom Kultury z programem multikulturowych warsztatów edukacyjno-artystycznych dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym na Grochowie. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasza Fundacja wzbogaci realizowane tam programy readaptacji społecznej. Od kwietnia do października odbędzie się 10 warsztatów edukacyjno-artystycznych prezentujących kultury mniejszości zamieszkujących Polskę. Zaplanowano dwa cykle (w każdym po pięć zajęć) prezentujące kultury: afrykańską, arabską, ormiańską, romską oraz żydowską.

W każdych warsztatach udział weźmie 20 kobiet. Prowadzący je artyści i animatorzy wywodzący się z tych mniejszości nie ograniczą się tylko do snucia opowieści o specyfice swych narodowości czy religii. Uczynią to tylko tytułem barwnego wstępu. Zaprezentują sztukę, religię i zasady społeczne swojej kultury, wykorzystają multimedia i rekwizyty, by sugestywnie pokazać głębię i specyfikę swojego świata. – Dla uczestniczek warsztatów będzie to okazja do osobistego kontaktu z tymi ludźmi, co w wielu przypadkach pozwoli zwalczyć uprzedzenia i przesądy ksenofobiczne płynące najczęściej z braku znajomości ludzi innych kultur – podkreśla Justyna Domasłowska-Szulc, wiceprezeska Fundacji Dom Kultury.

Po teoretycznej części zajęć, nastąpi czas na twórcze poddanie się inspiracjom: uczestniczki same będą tworzyć artefakty lub wezmą udział w warsztatach bębniarskich i tańców tradycyjnych.

Oprócz warsztatów w areszcie, dla pań z zakładu półotwartego zaplanowaliśmy warsztat sztuki kulinarnej w koszernej restauracji Tel Aviv. Warsztaty poprowadzi Malka Kafka.

– Kobietom z „Grochowa” damy remedium na tęsknotę za rodziną, czy też dojmujące poczucie izolacji. Chcemy, żeby zrozumiały, iż świat nie składa się tylko z tych, którzy prawo przestrzegają, bądź je łamią, że jest on zdecydowanie bardziej kolorowy – podkreśla Elżbieta Wrona, prezeska Fundacji Dom Kultury. Zakończeniem warsztatów będzie wystawa prac uczestniczek w restauracji Tel Aviv oraz w internecie.

Program warsztatów

  • Poczuj Afrykę – warsztaty z kultury afrykańskiej. Prowadzenie Mamadou Diouf. Prelekcja na temat Afryki Zachodniej oraz kultury diaspory afrykańskiej w Polsce, a w części praktycznej warsztaty bębniarskie i tańca afrykańskiego
  • Kobieta w kulturze arabskiej – warsztaty z kultury arabskiej. Prowadzenie – Magdalena Pinker. Przedstawienie kultury islamu oczyma kobiet, omówienie miejsca kobiet w tej kulturze i najważniejszych ich dokonań artystycznych i literackich. W części praktycznej uczestniczki nauczą się tańca brzucha pod kierunkiem tancerek Eda Szynszyla.
  • Korzenie cywilizacji chrześcijańskiej – warsztaty z kultury ormiańskiej. Prowadzenie Margarita Jeremian – Woźniakowska. Prezentacja kultury starożytnej Armenii. W ramach zajęć praktycznych uczestniczki wykonają ilustracje nawiązujące do ornamentyki manuskryptów ormiańskich.
  • Świat Romów polskich – warsztaty z kultury romskiej prowadzone przez Agnieszkę Caban. Prelekcja na temat pochodzenia, tradycji i obyczajów Romów. W drugiej części tworzenie ozdób dla kobiet i nauka tradycyjnych tańców i piosenek polskich Romów.
  • Raduj się i tańcz – Malka Kafka wprowadzi uczestniczki w świat żydowskich wierzeń, przenikania się sztuki i religii. Na koniec warsztatów nauka izraelskich tańców w kręgu.

Więcej informacji na stronie fundacji: Fundacja Dom Kultury.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat medialny nad projektem objął: serwis aleBank.pl.

Źródło: Fundacja „Dom Kultury”
Projekt „Multikulti w Areszcie”