Wielkanocne zakupy… z rozsądkiem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

windykacja.01.250x167Na zakupy przed Wielkanocą przeciętna polska rodzina wyda w tym roku szacunkowo nawet 1000 zł. Wszystko przez rosnące wciąż ceny żywności m.in. mięsa, wędlin i ryb, a także podstawowego produktu w trakcie Wielkanocy - jajek. To nie może napawać optymizmem.  Warto więc dobrze zaplanować przedświąteczne zakupy, żeby nie zrujnowały domowego budżetu i nie kojarzyły się później jedynie z długiem, którego wysokość przyprawia o ból głowy.

Staropolskie przysłowie mówi „Zastaw się, a postaw się”. I jest ono ciągle aktualne. Polacy, przygotowując świąteczne przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, często nie biorą pod uwagę swoich możliwości finansowych. Mamy skłonność do myślenia, że „skoro do tej pory jakoś to było to i tym razem się uda”. Niestety przeszacowanie możliwości własnego budżetu np. przed Wielkanocą może spowodować, że zabraknie nam środków na regulowanie bieżących zobowiązań już po świętach. To z kolei może doprowadzić do powstania zadłużenia, które trafi do obsługi firmy windykacyjnej.

Firma KRUK S.A., największy podmiot zarządzający wierzytelnościami w Polsce, tylko w pierwszym kwartale 2012 roku obsługiwała prawie 1,7 mln spraw. Zdecydowana większość tych zaległości to długi konsumenckie opiewające średnio na ok. 5 tys. zł. Powstały one m.in. w wyniku niezapłaconych rachunków np. za telefon, rat za kredyt gotówkowy czy kartę kredytową. Doświadczenia KRUKa pokazują, że w zadłużenie może popaść każdy z nas. Jedną z przyczyn może być przekroczenie możliwości budżetu domowego już nawet o kilkaset złotych np. w okresie Świąt. Jeśli w ten sposób nadwyrężymy możliwości własnego portfela, uregulowanie bieżących opłat w kolejnym miesiącu może się okazać  trudniejsze, a czasem niemożliwe.

Zadłużenie nie oznacza jednak końca świata. Eksperci firmy KRUK mają kilka wskazówek, które mogą się przydać w takiej sytuacji. Jeżeli sprawa naszego zadłużenia trafi do obsługi firmy windykacyjnej przede wszystkim należy się z nią szybko skontaktować. List lub telefon od profesjonalnego windykatora oznacza, że mamy możliwość nawiązania porozumienia i zakończenia sprawy długu na etapie polubownym – jeszcze przed skierowaniem jej do sądu lub komornika. Kontakt z wierzycielem lub windykatorem i szczere przedstawienie aktualnej sytuacji finansowej pomagają w zawarciu ugody umożliwiającej rozłożenie zadłużenia na raty możliwe do spłaty. Tylko w pierwszym kwartale tego roku z takiego rozwiązania skorzystało prawie 19 tys. osób, których sprawy obsługiwał KRUK. Rozpoczęły one spłatę swojego zadłużenia w comiesięcznych, niewysokich ratach.

Planując zakupy na Święta Wielkanocne pamiętajmy, żeby mierzyć siły na zamiary. Jedno z naszych ostatnich badań społecznych wykazało, że zaledwie 6% Polaków nigdy nie robi nieplanowanych zakupów. A kupowanie pod wpływem impulsu czy emocji może wprost prowadzić do powstania zadłużenia.  Aby zatem beztrosko cieszyć się Wielkanocą i ze spokojem myśleć o domowym budżecie na kolejne miesiące, przedświąteczne zakupu róbmy z ołówkiem w ręku. – radzi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

Źródło: Kruk S.A.