Czy para EUR/USD zbliża sie do złotego krzyża?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.33.250x167Zachowanie rynku w odpowiedzi na pojawienie się na wykresach analizy technicznej takich formacji, jak złoty krzyż czy krzyż śmierci nie zawsze idzie w parze z założeniami teoretycznymi, jednak formacje widoczne na wykresie EUR/USD potwierdziły się w sześciu na siedem przypadków od 2008 roku.

Złoty krzyż ma miejsce wtedy, gdy krótkoterminowa średnia ruchoma przebija w górę długoterminową średnią ruchomą, wskazując na trend wzrostowy cen badanego aktywa. Podobnie, krzyżem śmierci nazywamy sytuację, gdy krótkoterminowa średnia ruchoma spada poniżej długoterminowej średniej ruchomej.

Dziś średnie ruchome liczone w oparciu o kurs EUR/USD sugerują zwiększony apetyt na ryzyko, ponieważ 55-cio okresowa średnia (1,3142) przebiła 100-okresową średnią (1,3176). Taki układ średnich sprawia, że mamy do czynienia z formacją złotego krzyża, o ile taki stan utrzyma się przynajmniej do końca tygodnia.

Sytuacja podobna do tej z sierpnia 2010 r. i maja 2009 r., gdy zaczęły się QE1 oraz QE2

Aktualna dynamika zmiany cen jest bardzo podobna do tej z sierpnia 2010 r. (okienko 4 w wykresie z załącznika) i maja 2009 r. (okienko 2). W każdym przypadku, średnia ruchoma 55-okresowa wybijała się ponad 100-okresową, przy 200-okresowej zawieszonej nad nimi i skierowanej w dół. Fundamentalnie rzecz ujmując, w każdym z tych przypadków luzowanie ilościowe (QE) polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną (FED) było głównym katalizatorem wzrostów kursu euro i spadku kursu dolara. W maju 2009 r. program QE1 był dyskontowany w poprzedzających dwóch miesiącach, natomiast w sierpniu 2010 r., dało się wyczuć delikatne sygnały nadchodzącej, zwiększonej płynności QE2, która zmaterializowała się w listopadzie 2010 r.

Kurs EUR/USD był w stanie osiągnąć na zamknięciu sesji amerykańskiej poziom 1,3330, co zostało przez nas zinterpretowane jako szansa na dalszą zwyżkę i torowanie drogi do osiągnięcia poziomu 1,35. Bycze nastawienie w stosunku do euro wymaga, by ceny zamknięcia na interwale tygodniowym zostały ustanowione ponad 1,3520-25 USD, tak aby przełamać linię trendu spadkowego rysującą się od kwietnia 2011. Brak dalszych zamknięć sesji powyżej poziomu 1,3330 może utrzymać strategię „sprzedaż dołków” i zejście kursu EUR/USD do poziomu 1,3.

Mimo powyższych sygnałów płynących z analizy technicznej, Rezerwa Federalna nie zdecydowała się o uruchomieniu trzeciego programu luzowania ilościowego (co byłoby byczym sygnałem dla pary EUR/USD). Formuła bardziej restrykcyjnego QE jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, w szczególności, gdy presja inflacyjna staje się czymś więcej niż tylko przejściowym efektem odreagowania na rynkach. Napięcie spowodowane sytuacją w Iranie, efekt sezonowości oraz gołębia retoryka FED powinna prowadzić do dalszego wzrostu cen surowców i osłabienia dolara amerykańskiego. Strategie na parze EUR/USD prawdopodobnie nie są nastawione na realizację zysków po każdym większym wybiciu w górę, co może nasuwać wnioski, że kurs obroni się przed spadkiem poniżej 1,29 USD.

Ashraf Laidi
Główny Strateg
City Index