Uczestnictwo w AMRON a tajemnica zawodowa rzeczoznawcy majątkowego i pośrednika w obrocie nieruchomościami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

logo.amron.250xW piśmie z dnia 28 listopada 2011r. adresowanym do Prezesa Związku Banków Polskich, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej jednoznacznie zdefiniował zakres informacji, które nie stanowią tajemnicy zawodowej rzeczoznawcy majątkowego i pośrednika w obrocie nieruchomościami: "(...) zakres tajemnicy zawodowej obejmuje informacje o nieruchomościach, do których rzeczoznawca majątkowy [oraz pośrednik w obrocie nieruchomościami] ma zapewniony ustawowy dostęp. Przy czym z katalogu wyłączone są informacje, które pochodzą z jawnych źródeł, np. z ewidencji gruntów i budynków czy z ksiąg wieczystych (...)."

 

 

 

Jest to bardzo ważna wiadomość – oznacza bowiem, że rzeczoznawcy i pośrednicy uczestniczący w Systemie AMRON (ale również w innych bazach danych i systemach wymiany informacji o nieruchomościach) nie będą narażeni na zarzuty łamania standardów zawodowych i sprzeniewierzania się tajemnicy zawodowej, czego konsekwencją miało być postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

 

Potrzeba wyjaśnienia niejednoznacznego – z punktu widzenia wykładni obowiązującego prawa – zakresu informacji chronionych tajemnicą zawodową pojawiła się w roku 2010, kiedy Związek Banków Polskich zaprosił do współpracy przy rozwijaniu bazy danych AMRON rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami. Z sygnałów otrzymywanych zarówno od indywidualnych rzeczoznawców i pośredników, jak również ze strony Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych wynikało, iż barierą we wzajemnej współpracy była właśnie tajemnica zawodowa (określona w przypadku rzeczoznawców w ustawie o gospodarce nieruchomościami, zaś w przypadku pośredników – w standardach zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami) i związany z nią zakaz przekazywania osobom trzecim informacji pozyskanych w trakcie i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych.


Zgodnie z publicznie prezentowanym stanowiskiem Związku Banków Polskich, udostępnianie informacji jawnych i ogólnodostępnych (a wyłącznie takie informacje gromadzone są w Systemie AMRON) nie może stanowić pogwałcenia tajemnicy zawodowej. Informacje ewidencjonowane w rejestrach cen i wartości oraz w księgach wieczystych, zawarte w akcie notarialnym kupna sprzedaży nieruchomości oraz w operacie szacunkowym w zakresie cech i atrybutów nieruchomości, jak również określonej w tym akcie ceny transakcyjnej (z wyłączeniem danych osobowych) nie są objęte tajemnicą zawodową.

W szczególności tajemnicy zawodowej nie stanowią informacje dotyczące:
– typu nieruchomości wraz z informacjami charakteryzującymi daną nieruchomość
– lokalizacji oraz numeru księgi wieczystej nieruchomości
– rodzaju prawa własności
– ceny transakcyjnej
określonej w akcie notarialnym oraz zewidencjonowanej w rejestrze cen i wartości nieruchomości.

Stanowisko Ministra, będące efektem wielomiesięcznych konsultacji, spotkań i wymiany korespondencji pomiędzy Ministerstwem i Związkiem Banków Polskich, potwierdza tezę prezentowaną przez Związek Banków Polskich, iż informacje jawne i powszechnie dostępne nie mogą stanowić tajemnicy zawodowej. Taka wykładnia – poparta przez organ administracji rządowej właściwy w sprawach związanych z gospodarką nieruchomościami – umożliwi aktywniejsze włączenie się rzeczoznawców i pośredników do współpracy z AMRON, aktywniejsze zasilanie bazy danych AMRON informacjami o nieruchomościach i transakcjach i w efekcie – budowę kompleksowej bazy danych o nieruchomościach dostępnej dla wszystkich uczestników rynku nieruchomości.

Centrum AMRON współpracuje z rzeczoznawcami i pośrednikami od dwóch lat. Obecnie w Systemie uczestniczy łącznie 55 firm rzeczoznawczych oraz biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, w tym zarówno firmy o zasięgu ogólnopolskim, jak Emmerson Evaluation Sp. z o.o. czy Maxon Nieruchomości Sp. z o.o., jak i firmy lokalne współpracujące z nami indywidualnie bądź w ramach bardziej lub mniej formalnych grup (jak biura sieci RE/MAX czy tzw. „Grupa Bydgoska” – bardzo aktywna i rzetelna grupa zaprzyjaźnionych rzeczoznawców majątkowych z Kujaw i Pomorza).

W dniu 21 grudnia 2011r. podpisany został List Intencyjny określający kierunki współpracy ZBP oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami na rzecz wspierania bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami oraz jawnego i powszechnego dostępu do informacji o transakcjach na rynku nieruchomości. W dokumencie określono zasadnicze kierunki przyszłej współpracy, w tym m.in. wspólne inicjatywy na rzecz zniesienia barier prawnych w swobodnym dostępie do informacji o transakcjach nieruchomościami oraz uporządkowania i standaryzacji informacji o nieruchomościach poprzez promowanie idei elektronicznej karty nieruchomości. List Intencyjny jest dobrym prognostykiem przyszłych relacji ze środowiskiem pośredników i zapowiedzią nowych wspólnych inicjatyw.

Więcej na temat prawnych uwarunkowań współpracy rzeczoznawców i pośredników ze Związkiem Banków Polskich w zakresie zasilania bazy danych AMRON informacjami o nieruchomościach i transakcjach oraz pełen tekst pisma Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pod adresem: www.amron.pl

Agnieszka Gołębiowska
Koordynator Centrum AMRON ds. Relacji z Klientami