Nadzieja w ubezpieczeniach zdrowotnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

lekarze.250xPrzeprowadzone w 9 krajach Europy - Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polsce, Austrii, Hiszpanii i Czechach oraz Stanach Zjednoczonych badanie Europ Assistance Health Barometer wykazało, że Polacy krytycznie wypowiadają się na temat funkcjonowania służby zdrowia.

W skali od 1 do 10 wystawili polskiej służbie zdrowia ocenę 2,9 punktu. Aż 35 proc. badanych oceniło polską służbę zdrowia jako złą, 47 proc. jako przeciętną, 16 proc. jako dobrą, a zaledwie 1 proc. jako bardzo dobrą.

Polska była jedynym krajem, w którym żaden z badanych nie zaznaczył odpowiedzi „doskonała”. 88 proc. badanych obawia się dalszego wydłużania się czasu oczekiwania na leczenie.

Pytani o sposoby poprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia badani najczęściej wymieniali zwiększenie prywatnych ubezpieczeń, obejmujących pełną opiekę medyczną lub usługi specjalistyczne (30 proc. badanych). 23 proc. zgodziłoby się na podniesienie podatków lub wprowadzenie obowiązkowych dopłat na służbę zdrowia, a 18 proc. na wprowadzenie dodatkowych opłat za poszczególne świadczenia medyczne.

Źródło: PIU