71 pln ? Za drogo…

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

filipek.andrzej.150x173Od kilku dni moja skrzynka internetowa zasypywana jest propozycjami zakupu akcji Alior Banku. I może nawet skusiłbym się na wspomnianą inwestycję ale pieniądz należy szanować. Według mnie to za droga impreza czyli nabycie akcji tego banku po 71 pln za sztukę.

Zbliża się koniec roku. Czas najwyższy pomyśleć o prezentach a potem o podsumowaniu 2012 roku. Być może oferta akcji Alior Banku miała być pomyślana jako dobra okazja do uczynienia prezentu świątecznego ale według mnie taką okazją nie będzie. Oferta publiczna Alior Banku obejmuje do 51 mln akcji, w tym do 26 mln istniejących papierów i od 5 do 25 mln akcji serii C nowej emisji – podał bank w prospekcie. Zapisy dla instytucji potrwają od 5 do 7 grudnia, a dla inwestorów indywidualnych od 22 listopada do 3 grudnia. Nie przemawia do mnie argument, że EBOR kupi akcje oferowane w ofercie za nie więcej niż 320 mln zł.

Również nie przemawia do mnie argument, że EBOR chce mieć od 5 do 10 proc. akcji banku. EBOR zobowiązał się, że nie będzie sprzedawał kupionych akcji w ciągu 180 dni od ich nabycia. EBOR ma prawo podejmować takie decyzje inwestycyjne bo może się nie liczyć ze swoimi środkami. Mnie natomiast zastanawia coś zupełnie innego. Po co mam wyasygnować minimum 225 dolarów amerykańskich, przyjmując, że 71 pln po kursie 3,16 pln to równowartość 22,46 dolara USA jeśli za wspomnianą kwotę mogę nabyć również akcje. Zatem powstaje pytanie czy lepsze jakościowo ? Nie mnie oceniać jakość usług tego banku.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie jestem w żaden sposób związany z tym bankiem więc mogę się skoncentrować na innych sprawach niż jakość świadczonych usług. Wspomniałem o kwocie 225 usd jako wielokrotności kwoty 71 pln. Za wspomnianą kwotę w ostatnim dniu listopada można było nabyć:a) 7 akcji z div yield na poziomie 3,02 % (dywidenda kwartalna b) 20 akcji z div yield na poziomie 5,6 % (dywidenda miesięczna) c) 22 akcje z div yield na poziomie 6,4 % (dywidenda miesięczna d) 20 akcji z div yield na poziomie 5,7 % (dywidenda kwartalna). Nie wiem czym chce mnie skusić Alior Bank, ale o ich dywidendzie nic nie wiem….Jeśli chodzi o akcję A (div yield 3,02 %) to ich podstawowe parametry wyglądają całkiem interesująco. Akcja jest defensywna ze współczynnikiem Beta na poziomie 0,83. Wskaźnik P/E wynosi 12,1 co można interpretować, że przy zachowaniu dotychczasowej dynamiki zysku netto po upływie 12,1 roku nastąpi 100 procent zwrotu na zainwestowanym kapitale w te akcje. Liniowo średniorocznie daje to 8,26 procent.

Za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu z tych akcji wynosiła -5,76 %. Wskaźniki ROA oraz ROE wynosiły odpowiednio 7,37 % i 31,87 % a współczynnik P/bv po ostatnich publikacjach wyników wynosił 3,76. Druga akcja oznaczona jako B (div yield 5,6% z dywidendą miesięczną) charakteryzuje się dodatnią stopą zwrotu w wysokości 7,5 % za ostatnie 12 miesięcy. Współczynnik Beta również charakterystyczny dla akcji defensywnej i wynosi 0,92. Trzecia akcja oznaczona jako C również ma parametry charakterystyczne dla akcji defensywnej. Jej stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy wynosi zaledwie 0,2 procent. Jednak wypłaca dywidendę co miesiąc więc już sam ten fakt zasługuje na uwagę. Ostatnia czwarta akcja oznaczona jako D ma parametry charakterystyczne dla akcji ofensywnej z współczynnikiem Beta na poziomie 1,4. Wypłaca dywidendę kwartalną na poziomie 5,7 % w skali roku. Za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu wyniosła 4,23 procent. Jak widać każda z wymienionych akcji oprócz tego, że jest tańsza nominalnie niż 10 akcji Alior Banku to mają również inne argumenty, które bardziej przemawiają do mojej wyobraźni. Oczywiście każdy inwestor ma prawo podejmować decyzję.

Może zastosować swoje prywatne mierniki i współczynniki które decydują o podjęciu decyzji. Na portalu www.bankier.pl autor Krzysztof Kolany w artykule „Czy 71 zł w giełdowym debiucie Alior Banku to drogo?” zaprezentował wiele wyjaśniającą tabelkę. Zestawił w niej i porównał główne wskaźniki dla przedstawicieli sektora bankowego notowanego na warszawskiej giełdzie akcji. Alior Bank przy cenie 71 pln za akcję ma wskaźnik P/E na poziomie 13,4 a P/Bv na poziomie 1,8. Wskaźnik ROE wynosi 23,2 procent. Jak dla mnie to cena 71 pln jest zbyt wysoka bo za jej równowartość lub wielokrotność mogę nabyć ciekawsze obiekty inwestycyjne. Nawet takie, które nie chwalą się trzecią w Polsce siecią placówek (680) i 1,4 miliona klientów. Nawet jeśli Alior Bank ma 1,7% udziałów w wartości kredytów i 2,2% udziałów w sumie depozytów polskiego sektora bankowego to jak dla mnie jest to za mało aby jako prezent świąteczny potraktować inwestycję w jego akcje. I być może za 12 miesięcy te akcje będą więcej lub mniej warte na ten moment czasowy według mnie są za drogie.

Andrzej Filipek