500 plus i RKO, eksperci ZUS 24 lutego w całej Polsce odpowiadają na pytania

500 plus i RKO, eksperci ZUS 24 lutego w całej Polsce odpowiadają na pytania
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czwartek, 24 lutego tego roku, pracownicy ZUS będą w wielu miejscowościach w kraju odpowiadali na pytania o świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus oraz o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Pomogą też w złożeniu wniosków i założeniu profilu na PUE ZUS, poinformował Zakład.

‒ Aby każdy miał możliwość wyjaśnienia wątpliwości dotyczących świadczeń rodzinnych oraz złożenia elektronicznego wniosku o świadczenie 500 plus lub Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, organizujemy dla naszych klientów specjalne dyżury ‒ mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

‒ Dyżury odbędą się w ośrodkach pomocy społecznej, urzędach gmin czy urzędach miast – także w tych miejscowościach, w których nie ma placówek ZUS ‒ dodaje rzecznik Zakładu.

Miejscowość i nazwę instytucji, w której 24 lutego odbędzie się dyżur, można sprawdzić na stronie internetowej www.zus.pl, pod linkiem: https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium/konsultacje-500-i-rko

Czytaj także: 500 plus: wnioski na nowy okres świadczeniowy już dostępne w bankowości elektronicznej [LISTA BANKÓW]

Kontakt z ZUS

Z pomocy w sprawie świadczenia wychowawczego 500 plus lub Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można stale korzystać na specjalnej infolinii 22 290 55 00 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00).

Można również kontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS dzwoniąc pod nr telefonu 22 560 16 00 (w godzinach 7.00 – 18.00).

Można też wysłać mail na adres cot@zus.pl (konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 -18.00).

Konsultanci są również dostępni we wszystkich placówkach ZUS, jak również podczas e-wizyty w ZUS.

Czytaj także: Pracownicy ZUS pomogą w składaniu e-wniosków o RKO i 500 plus

RKO i program Rodzina 500 plus

Od 1 stycznia 2022 r., można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku są składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. To portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.

Również od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 plus na nowo narodzone dzieci. Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu Rodzina 500 plus. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o świadczeniu wychowawczym 500+ od 2022 roku?

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS