50 największych banków w Polsce 2015: Repolonizacja i przewalutowanie, czyli pomysły polityków na sektor bankowy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.06.foto.069.b.400xOtoczenie polityczne często bywa bagatelizowane przez ekonomistów, którzy zwykle na pierwszym miejscu stawiają wskaźniki makroekonomiczne oraz kondycję sektora finansowego. To częsty błąd. W gospodarce wszystko ma na siebie wpływ. Czasem mniejszy lub większy. Polityka należy do tej pierwszej kategorii.

Łukasz Piechowiak,
jest głównym ekonomistą Bankier.pl

W Polsce mamy 66 banków komercyjnych i ponad 570 spółdzielczych. Największym z ponad 240 mld zł aktywów jest PKO BP. Na drugim miejscu jest Pekao S.A. Podium zamyka bank BZ WBK, który jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Czwarte i piąte pozycje w rankingu największych należą odpowiednio do mBanku i ING Banku Śląskiego. Na dalszych miejscach mamy Getin Bank, Bank Millennium, Raiffeisen Polbank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy w Warszawie, Bank BGŻ, Credit Agricole, Deutsche Bank Polska, Bank BPH, Alior Bank itd. Aktywa czterech największych polskich banków są równe prawie połowie aktywów pozostałych.

Bardzo dobra kondycja

Banki w Polsce udzieliły kredytów w sumie już na ponad 1 bln zł, a łączna wartość depozytów w 2014 r. wynosiła 909 mld zł. Kondycja naszego sektora bankowego jest bardzo dobra, o czym świadczy rekordowo wysoki poziom zysków, które wyniosły ok. 16 mld zł. I to w sytuacji trudnej dla branży, bo m.in. w środowisku obniżonych stawek interchange, niskich stóp procentowych, dużej konkurencji ze strony sektora pozabankowego oraz osłabionego popytu na kredyty hipoteczne. W 2015 r. rosną koszty sektora bankowego w związku z koniecznością uzupełnienia składki do BFG, którego budżet uszczupliło bankructwo dwóch dużych SKOK-ów, a także z powodu niskich opłat bankomatowych, interchange, niskich stóp procentowych itd. Banki tną koszty, gdzie mogą (zwolnienia, reklama) i jednocześnie podnoszą opłaty dla klientów, co oznacza m.in. koniec darmowych ROR-ów, wyższe prowizje, marże, dodatkowe opłaty za korzystanie z kart płatniczych itp.

Chciwość, czyli krańcowa skłonność do maksymalizacji zysków sektora bankowego, jest olbrzymia i czasem wzbudza zażenowanie, zwłaszcza klientów, którzy należą do grona obywateli kraju, w którym mediana wynagrodzenia wynosi 550 euro miesięcznie. Częsty zarzut wobec banków to ich oderwanie od rzeczywistości – mając specjalne prawa, zapominają o specjalnych obowiązkach, czyli tworzeniu klimatu do rozwoju gospodarczego i wzrostu zamożności. U nas nie kładzie się na to odpowiednich akcentów nawet w przekazie reklamowym, zatem trudno się dziwić, że banki narażone są na ataki polityków.

Niebezpieczne obietnice

Nowym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej został Andrzej Duda. Bez wątpienia ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI