50 największych banków w Polsce 2015: Pożyczamy u największych (Ranking banków oferujących kredyty konsumenckie)

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Za nami kolejny bardzo dobry, wręcz rekordowy rok. Chociaż mniej banków udostępniło w tym roku dane o swojej aktywności w kredytowaniu osób fizycznych, to wyniki, w tym tych największych, mogą budzić podziw.

Spadek liczy uczestników z 9 do 5 jest znaczący, mamy natomiast dane z dwóch największych pod względem sumy bilansowej banków – PKO Banku Polskiego i Pekao S.A. Przeciętna dynamika kredytów dla osób fizycznych wyniosła w 2014 r. 13,5 proc. wobec, 6,6 proc. rok wcześniej i 4,5 proc. w 2012 r. Dobre czasy dla bankowości detalicznej prognozowaliśmy w ubiegłorocznym rankingu, a rok 2015 daje również szanse na kontynuację wzrostu. Banki są coraz bardziej zdeterminowane w walce o klienta detalicznego – także i po to, aby powstrzymywać postępującą erozję przychodów w wyniku rekordowo niskich stóp procentowych i lawinowo spadających przychodów z kart płatniczych i kredytowych. Z drugiej strony – kredyty detaliczne nadal dają szansę na uzyskiwanie przez banki większych marż niż z kredytowania podmiotów gospodarczych. Jest tylko jedno ale – nacisk na wzrost sprzedaży może grozić pogorszeniem jakości portfeli kredytów detalicznych, co może skończyć się wzrostem salda kredytów niepracujących.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI