50 największych banków w Polsce 2015: Lepiej, taniej i bezpieczniej – dzięki wirtualizacji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.06.foto.118.a.400xRozmowa ze Zbigniewem Parysem (Solutions Architect w Cloudware Polska, od 19 lat związanym z branżą IT,specjalizującym się w rozwiązaniach storage’owych takich firm jak IBM, NetApp, Hitachi Data Systems, HP czy LSI, mającym także bogate doświadczenie w dziedzinie monitoringu i wirtualizacji) oraz z Piotrem Biskupskim (CEE Flash System Technical w IBM, w Dziale STG, odpowiadającym za systemy Flash w ramach regionu CEE, od 17 lat związanym z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; którego główne zainteresowania naukowe i hobbystyczne to nanotechnologia i fizyka ciała stałego).

W ostatnim czasie widać wyraźne ożywienie w segmencie wirtualizacji pamięci masowych. Jakie są tego przyczyny?

– Rzeczywiście obserwujemy coraz większe zainteresowanie wirtualizacją pamięci masowych. Dzięki niej jesteśmy w stanie odseparować się od części fizycznej zasobów dyskowych. Niesie to za sobą szereg korzyści – zarówno finansowych, jak i technologicznych: możemy efektywniej wykorzystać posiadaną przestrzeń dyskową oraz znacznie uprościć zarządzanie środowiskiem storage. Wszelkie zmiany po stronie przestrzeni dyskowej nie wymuszają przerwy w pracy aplikacji. Przy wykorzystaniu wirtualizacji znacznemu uproszczeniu ulegają wszelkie procesy optymalizacji oraz migracji danych.

Zastosowanie wirtualizacji, a w szczególności rozwiązań rodziny IBM pozwala na ograniczenie kosztów w obszarze zarządzania systemami pamięci masowej. Poprzez standaryzację w warstwie pamięci masowych można uprościć procesy zakupowe i sprawić, by warunki finansowe przyszłej rozbudowy przestrzeni dyskowej były dla przedsiębiorstwa bardzo korzystne. Dzięki zastosowaniu wirtualizacji, funkcjonalności występujące w urządzeniu wirtualizacyjnym są dostępne dla wszystkich macierzy w środowisku zwirtualizowanym bez potrzeby zakupu dodatkowych licencji.

Wirtualizacja zwiększa wykorzystanie posiadanego miejsca na zarządzanych macierzach, a w rezultacie minimalizuje koszty dodatkowej przestrzeni. Dzięki niej zmniejsza się liczba odrębnych środowisk pamięci masowych, a co za tym idzie upraszcza się zarządzanie. Stanowi ona jeden interfejs do zarządzania pamięcią masową. Po inicjalnej konfiguracji, codzienna praca administratorów sprowadza się do zarządzania macierzami poprzez urządzenie wirtualizacyjne, bez konieczności modyfikacji ustawień na poszczególnych macierzach. Wszystko to zmniejsza koszty administracyjne.

Standaryzacja w warstwie pamięci masowych, realizowana poprzez wirtualizację, oprócz finansowych niesie też korzyści technologiczne. Pozwala na usystematyzowane podejście do świadczenia usług, a to dzięki ścisłemu określeniu dostępnych funkcjonalności, tierów dyskowych, globalnemu zarządzaniu QoS, jednolitym politykom diseaster recovery, łatwości migracji świadczonych usług pomiędzy różnymi zasobami fizycznymi.

IBM od ponad 10 lat stawia na wirtualizację, już w 2003 r. wprowadził na rynek SAN Volume Controller (SVC).

Obecnie SVC to członek rodziny IBM Storwize, w skład której wchodzi również macierz V7000. Rozwiązania rodziny IBM Storwize umożliwiają wirtualizację zewnętrznej pamięci masowej z pojedynczym punktem zarządzania. Dzięki wirtualizacji zwiększa się dostępność aplikacji biznesowych, a lepsze wykorzystanie zasobów pamięci masowej w przedsiębiorstwie pozwala osiągnąć prostszą, bardziej skalowalną i kosztowo zoptymalizowaną infrastrukturę IT. Innowacyjne technologie, takie jak kompresja danych w czasie rzeczywistym Real-time Compression, optymalizacja składowanych danych, czyli automatyczne przenoszenie danych pomiędzy różnymi rodzajami dysków Easy Tier, oraz wbudowane narzędzia, które odpowiadają za optymalizację sieci w trakcie wykonywania zdalnej replikacji danych Bridgeworks SANSlide umożliwiają zarówno lepszą wydajność, jak i większą efektywność środowisk składowania danych.

Czym jest Software Defined ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI